İstanbul’da Drone uçuşları yasaklandı!

Türkiye’de 15 Temmuz Cuma gecesi yapılan darbe girişiminin ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından, İstanbul’da İnsansız Hava Aracı (İHA) – Drone uçuşları yasaklandı. SHGM’nin resmi Twitter hesabından 17 Temmuz Pazar günü yapılan açıklamaya göre İstanbul üzerinde, 20 bin feet (yaklaşık 6 bin metre) altındaki tüm İHA,VFR uçuşlarına yasak getirildi.

Bilindiği üzere bu yılın başında yürürlüğe giren “Drone kayıt ve uçuş izni” düzenlemesine göre Türkiye’de ‘drone’lar ile 400 feet (yaklaşık 122 metre) yüksekliğin üzerinde izin alınmadan uçuş gerçekleştirilemiyor.

Sosyal ağlarda nelere dikkat etmeli?

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı  ayrı ayrı yaptığı açıklamalarda, vatandaşları Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medyadaki ayrımcılık, bilgi kirliliği ve suç unsuru içeren profiller konusunda uyardı.

Bu vesileyle, sosyal medyada paylaşım yaparken dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatmak isteriz. Sosyal medyanın, “anlık infiallere” yol açmaması için dikkat edilmesi gereken temel ipuçlarını bir araya getirdiğimiz Sosyal ağlarda ‘paylaş’madan önce nelere dikkat etmeli? yazımızda, sosyal ağlarda paylaşım yapmadan, “beğen”meden, “takip” etmeden önce, bir fotoğrafın veya alıntılanan kişi/kurumun hesabının “Gerçek mi? Yoksa sahte mi?” olduğunu bilmek için yapılması gerekenleri bulabilirsiniz.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’dan önemli açıklama

Türkiye’yi sarsan darbe girişimi sonrası Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom da vatandaşların iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için ek önlemler aldı. Operatörlerlerin ilgili açıklamaları şöyle:

Turkcell :

turkcell_beyaz“Türkiye’nin Turkcell’i olarak yaşanan süreçte halkımızın kesintisiz iletişimini sağlamak adına tüm gücümüzle çalışıyor ve hiçbir hizmetin aksamaması için gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Bu kapsamda vatandaşlarımızın acil iletişim ihtiyaçlarını karşılayıp yakınlarına ulaşabilmeleri için tüm Turkcell’lilere ücretsiz konuşma, SMS ve internet yüklemesi yapılacaktır. Haberlere ve resmi duyurulara anında ulaşıp gelişmeleri mobil cihazlardan kesintisiz takip etmek için Turkcell TV+ uygulamasının  kullanılabileceğini hatırlatır, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Vodafone:

vodafone-turkiye-logo“Ülkemizin demokratik kurumlarına karşı yapılan dehşet verici saldırıları şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybeden masumlara Allah’tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Bu zor günlerde halkımızın yanındayız, birlik ve düzenin yeniden kurulmasından dolayı mutluyuz. Vodafone Türkiye olarak bu süreç boyunca kesintisiz hizmet vermeyi sürdürmek üzere tüm önlemleri almış bulunmaktayız. Acil iletişim ihtiyaçlarına destek olmak için tüm abonelerimize haftasonu geçerli ücretsiz 150 dakika konuşma ve 250 MB internet tanımlanmaktadır.”

Türk Telekom:

“Türk Telekom olarak ülkemizin karşı karşıya kaldığı darbe girişiminin büyük bir kararlılık ve milli iradenin gücüyle bertaraf edilmiş olmasını memnuniyetle karşılıyor; bu uğurda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Kesintisiz hizmet vermeyi sürdürmek ve tüm müşterilerimizin iletişim ihtiyacını karşılamak üzere tüm önlemleri almış bulunmaktayız. Bu kapsamda aşağıdaki hizmetleri ücretsiz olarak sunacağız.

  • turk-telekom-LogoMobil hatlı müşterilerimizin kullanımı için ücretsiz dakika ve internet yüklemesi
  • Tüm Türkiye’ye Türk Telekom Wi-Fi noktalarında 1 hafta boyunca ücretsiz internet kullanımı
  • Tüm Türkiye’de 1 hafta boyunca ankesörlü telefondan şehiriçi ve şehirlerarası aramalarda ilk 5 dakika ücretsiz konuşma
  • Tüm Türkiye’de ev telefonu kullanan bireysel müşterilerimize 1 hafta boyunca şehir içi ve şehirlerarası 3 bin dakika ücretsiz konuşma.”

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın