İstenmeyen SMS ve e-postalardan kurtulmak isteyenlere 7 ipucu

1 Mayıs 2015’te yeni E-Ticaret Kanunu yürürlüğe girecek. Artık, e-posta, SMS ve telefon ile yapılan ticari iletiler, “izinli pazarlama” kapsamına alınacak. Yani şirketler 4 gün sonra, artık öyle kafalarına göre cep telefonumuzun mesaj veya e-posta hesaplarımızın gelen kutusunu dolduramayacak. Bunun için kuruluşlar, harıl harıl e-posta, SMS veya çağrı merkezleri aracılığıyla bugünlerde size ulaşıp, izin almaya çalışıyor. Malum, yeni kanunla birlikte artık bu haftasonundan itibaren izin almadan size reklam, kampanya, promosyon bilgisi göndermeye çalışan yanacak. Yazılı veya sözlü izin almadan bu tarz iletiler göndermenin cezası 50 bin TL’yi bulacak.

Hal böyle olunca, kimi şirket “katekulli”ye getirerek, kimileri ise yine çeşitli promosyonlarla izninizi almak için kapınızda yatıyor. Biz de TeknoYO! olarak, “Kesinlikle izin vermeyeceğim” diyenler için “tüyoları”; “İlle de izin vereceğim” diyenler için de “fırsatları” biraraya topladık. Buyrun…

Bu arada, “1 Mayıs 2015’ten sonra neler değişecek?” diye merak edenler, burayı bir tıklayıversin….

 

1 – Size özel fırsatlar sunmak… Bla bla bla…

cagri-merkezi1

Çoğu şirket bu metinle başlayan SMS’lerle şimdiden ‘cep’inizi istila etti. “… firmamızın e-posta ve SMS’lerle paylaşacağı teklif ve kampanyalara, izin vererek size özel fırsatlardan haberdar olmak için, “TAMAM” yazıp, “….” a gönderin…” yazan bu SMS’leri görmezden gelin.  Ama bir de önceden verilen izinler var. Bu kurumlar, “İPTAL” yazıp, cevaplamanızı istiyor. Bu ayrıma dikkat edin.

 

2 – Çok kısa vaktinizi alacağım… Vallaha…

call-centre

 

Bankalar başta olmak üzere çoğu kurum, şu anda telefonunuzu açmanız için sırada bekliyor. Çünkü şunun şurasında sadece 4 günleri kaldı. Ama bu sefer çağrı merkezinden gelen bu aramaları hemen reddetmeyin. Açın ve dinleyip, öyle reddetin ki, 1 Mayıs’tan sonra “Hala neden taciz ediyor bunlar!” diye şaşırmayın.

 

3 – Ama çok güzel bir kampanyamız vardı 🙁

cagri-merkezi5

Çağrı merkezinden arandınız ve karşınızdaki kişinin bir nefeste okuduğu o uzun cümlenin başını unuttunuz ve o hala “size özel” konuşuyor. Hemen şımarmayın! Sizin amacınız, 1 Mayıs 2015’ten sonra “taciz”lerden kurtulmaksa, “vakur” ve “kararlı” ifadenizden vazgeçmeyip, kibarca “HAYIR” deyin. Bu arada “Neden?” diye sorulursa, buna cevap vermek zorunda olmadığınızı da unutmayın.

 

4 – Evet mi dedim? Ne dedim ben?

kararsiz

İnsanlık hali, yoğun bir anınıza geldi; her ne kadar başta son derece kararlı olsanız da, konuşma bir an önce bitsin telaşıyla, “EVET” veya “ONAYLIYORUM” dediniz. Ve telefonu kapattınız. Hemen “Eyvah” diyerek, üzülmeyin. Çünkü yeni yasa ile istediğiniz an, verdiğiniz izni yine çağrı merkezi veya online işlemler yoluyla iptal ettirmeniz mümkün.

 

5 – Ama bak hala arıyor… Terbiyesiz!

cagri-merkezi3

Size telefon, e-posta veya SMS yoluyla kampanya iletişimi yapılmaması için resmi işleminizi yaptınız. Ama bir bakmışsınız, 50 bin TL’lik cezası olmasına karşın, 1 Mayıs’tan sonra yine de o taciz aramaları, SMS’leri ve e-postaları geliyor. Bu durumda sürecin nasıl işleyeceği henüz net değil ancak şikayet merci, kanunun uygulanması ve denetiminden sorumlu olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı.

 

Eğer “İlle de izin vereceğim” diyorsanız, “Bari bir ödül kazanabilin” diyerek, 2 madde daha ekledik.

 

6 – Konutta % 1 indirim veya sinema bileti

dky-konut

İzinli pazarlamayı kampanyaya çevirenlerin başında gelen Sinpaş GYO, “İzninizle İki Sinema Bileti Hediye Etmek İstiyoruz” başlığıyla gönderilen e-posta ve SMS’lerle, kendilerinden gelecek SMS ve e-posta iletilerine izin veren her 100’üncü kişiye Cinemaximum’dan iki kişilik sinema bileti hediye ediyor. DKY İnşaat da firmadan gelecek reklam ve tanıtım SMS’leri ve e-postalarına izin veren tüketicilere, DKY İnşaat projelerinde 2015 yılı boyunca ekstra yüzde 1 indirim sağlıyor.

 

7 – Bankaların kozu iPhone ve Samsung

iphone6-kampanya

1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek yeni E-Ticaret Kanunu hiç şüphesiz en çok bankaları etkileyecek. Hal böyle olunca, bankalar da bilgilendirme, ürün, hizmet ve kampanyalara ilişkin iletişim izin veren bireysel müşterilerine, çekilişle hediyeler dağıtıyor. Finansbank, İş Bankası, Garanti Bankası, ING Bank, Denizbank ve Türkiye Finans, iPhone 6’ya güvenirken, Akbank iPhone 6 ve Samsung Galaxy Note Edge, HSBC Bankası ise Samsung Galaxy Tablet çekilişi düzenliyor.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın