4 adımda ‘istenmeyen SMS’ nasıl engellenir?

Son 2.5 yılda tüketicilerden, istenmeyen mesaj, arama ve e-postalarla ilgili 600 binin üzerinde şikayet geldi. Kesilen ceza tutarı 22 milyon TL’yi de geçti. Hacmi azalsa da özellikle seçim dönemlerinde baş ağrıtmaya halen devam eden bu tarz spam SMS ve mesajlar nasıl engellenir? Nasıl şikayet edilir? İstenmeyen SMS engelleme için 4 adımlık küçük bir rehber hazırladık…

İstenmeyen SMS ve e-postalar, son yıllarda cep telefonu ve internet kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konularından başında yer alıyor. Her ne kadar, Türkiye’de 2015 yılının mayıs ayında yürürlüğe giren düzenlemeyle, yaşanan sıkıntılar azalsa da resmi rakamlara göre pazarlama ve tanıtım amaçlı izinsiz gönderilen SMS ve e-postalar halen ciddi bir sorun.

Spam aramalarda dünya yedincisiyiz!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 2017 yılının sonuna kadar, Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi (TİSS) üzerinden yapılan şikayet sayısı 600 bini geçti. Tüketicilerin bu şikayetlerin yüzde 91’lik bölümünü SMS şikayeti, yüzde 7’sini sesli arama ve yüzde 2’sini ise e-postayla ilgili şikayet başvuruları oluşturdu. Son 2.5 yıllık dönemde istenmeyen mesajlar nedeniyle kesilen ceza tutarı ise 22 milyon TL’yi aştı.

Sonuç itibariyle son yıllarda ‘spam’ (istenmeyen) e-postalarla mücadele çalışmalarıyla atağa kalkan Türkiye, spam arama ve SMS’te ise dünya sıralamasındaki 7. liğini korumaya devam ediyor. Ancak burada da izinsiz mesajları şikayet etmek isteyen tüketiciler için TİSS devreye giriyor. Mevcut yasal haklarınızı kullanarak, bu tarz iletilerden kurtulmak isteyenler için izinsiz SMS engelleme ve şikayetinin nasıl yapılabildiğini adım adım inceledik.

1- ‘Red’ veya ‘İptal’ yaz, gönder

1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren yeni E-Ticaret Kanunu ile artık, e-posta, SMS ve telefon araması ile yapılan ticari iletiler, izinli pazarlama kapsamına giriyor. Bu tarihten önce doğrudan mal veya hizmet teminine yönelik işlemler sırasında elektronik iletişim adresinizi verdiyseniz, ticari elektronik ileti gönderimi için onay vermiş kabul ediliyorsunuz.

Bu tür iletiler için öncelikle reddetme hakkını kullanabiliyorsunuz. SMS’lerde “Red” veya “İptal” yazıp, gönderim listesinden çıkmanız mümkün. Eğer buna rağmen aynı kaynaktan mesaj almaya devam ederseniz, TİSS üzerinden şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.

2- iOS ve Android’te engellemenin yolu

Cep telefonu kullanıcılarının en çok şikayet konusu yaptığı başlıklardan biri de numara ve/veya SMS engelleme. Bunun için iOS işletim sisteminde gelen kutusunda, ilgili mesajın sağ üst kısmındaki “info”ya basıp açılan ekrandan “Bu arayanı engelle” seçeneğini tıklamanız yeterli.

Android cihazlarda ise “Mesajlar – Ayarlar – Mesajları Engelle” bölümünü takip edip, SMS gönderen numara veya numaraları elle veya gelen kutusundan girerek engellemek mümkün. Eğer mesajda gönderenin numarasını göremiyorsanız, “Mesajları Engelle”nin altındaki “İfadeleri Engelle” üzerinden mesaj başlığını yazarak engelleme yapabilirsiniz.

3- “B” kodu ile engelleme nasıl yapılır?

2016 yılının sonundan itibaren artık kurumlardan gelen SMS’lerin sonunda “B” harfiyle başlayan bazı kodlar bulunuyor.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından verilen bu kodlar, spam mesajları gönderen ve kullanıcıları rahatsız eden kurumların önüne geçmek için kullanılıyor.

Cep telefonu kullanıcıları “ifade engelleme” bölümünde SMS istemediği kurumun kodunu yazarak bir daha bu kurumdan SMS gelmesinin önüne geçebiliyor.

4- E-devlet üzerinden şikayet edin

Tüketiciler, izinsiz SMS veya e-postalar ile gelen sesli aramalarla ilgili şikayetlerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi”ne yapabiliyor.

E-Devlet kullanıcı adı ve şifresiyle girilen sistemde (https://tiss.gtb.gov.tr) “Kısa mesaj (SMS) şikayeti yap”, “Sesli arama şikayeti yap” ve “E-posta şikayeti yap” bölümleri üzerinden ilgili şikayetle ilgili istenen bilgiler (iletinin tarihi/saati, başlığı, içeriği…) girilerek, başvuru tamamlanıyor. Yapılan şikayetlerin durumu da yine TİSS sistemi üzerinden takip edilebiliyor.

‘Şikayet eden çok ama sonuç alabilen pek yok!’ diyerek bu yazımızı da bitirelim.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın