İşyerlerinde çalışanlara en çok yasaklanan 10 mobil uygulama

İş dünyasının yasaklı uygulamalar listesi açıklandı. Kurumsal mobilite çözümleri kuruluşu MobileIron, dünya çapında 7800 şirketin katılımıyla yaptığı araştırmayla ofis dünyasında kara listeye giren mobil uygulamaları belirledi.  Şirket yönetimleri tarafından, çalışanların işyerinde kullanması en çok yasaklanan 10 uygulamayı içeren yasaklı uygulamalar listesinin zirvesinde Angry Birds oyunu var.

Angry Birds’in iş yerlerinde en yasaklı uygulama olması, oyunda geçirilen süreden ve dolayısıyla çalışanları işten alıkoymasından da kaynaklanmıyor.

Kurumsal ve ticari bilgilerin sızdırılmasına yol açabilecek unsurları içeren uygulamalara odaklanan listede, Angry Birds’ün de girmiş (hem de zirveden!) olmasının sebebi, oyunun bilgi hırsızlığına yol açabilecek açıkları barındırması.

İlk 10’da ‘Outlook’ da var!

İşyerinde yasaklı uygulamalar listesinde Angry Birds’ün ardından ise bulut depolama uygulaması Dropbox, sosyal ağ Facebook, anlık mesajlaşma platformu WhatsApp ve bir diğer sosyal ağ Twitter geliyor. Yasaklı ilk 10 arasındaki diğer uygumalar ise şöyle sıralanıyor: Skype, OneDrive, Outlook, Netflix, Google Drive.

Angry Birds’ün global iş dünyasının kara listesinde lider olduğu araştırmaya göre Belçika ve Fransa’da Facebook; İngiltere, Almanya ve Hollanda’da Dropbox; Japonya’da ise anlık mesajlaşma platformu LINE, işyerlerinde en çok yasaklanan uygulama ünvanına sahip.

Fortune’da yer alan MobileIron’ın araştırmasının Android, iOS ve Windows cihazlarında, 1 Ekim 2016 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında yapıldığını belirtelim. Listenin ayrıntılı halini aşağıdan inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın