İTÜ’den çıkan 8 teknoloji girişimi ABD’de yatırımcılarla buluştu

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) teknoloji geliştirme bölgesi İTÜ ARI Teknokent’in ikinci kez düzenlediği “ITU GATE Rocket Your Business” programı kapsamında Türkiye’den 8 teknoloji tabanlı girişimci şirket, ABD’ye gitti.

ABD pazarına girmek, bu pazarda büyümek ve yatırım almaya yönelik olarak Türkiye’deki iki aylık eğitimlerinin ardından, bir ay süre ile ABD’ye giden girişimci firmalar, dünyanın en başarılı kuluçka merkezleri arasında gösterilen Chicago 1871 ve San Francisco RocketSpace’de potansiyel yatırımcılarla ve ABD iş dünyasının önemli firmalarıyla bir araya geldi.

1441607159_G__RSEL_3Chicago 1871’de İTÜ ARI Teknokent tarafından düzenlenen “Demo Day” etkinliğinde sahne alan girişimciler, kendilerini ve ürünlerini, ABD’li bireysel yatırımcılar ve risk sermayesi şirketlerinden (VC – venture capital) oluşan kitleye tanıtma fırsatı da yakaladı. Girişimciler, dünyanın önde gelen kuluçka merkezlerinden San Francisco RocketSpace’e giderek, Silikon Vadisi ve San Francisco bölgesindeki 100’den fazla potansiyel yatırımcı ile de buluştu.

200 firma arasından seçildi

Türkiye’de girişimciliği güçlendirmek ve Türkiye için büyük katma değer sağlayacak dünya çapında teknoloji markaları oluşturmak amacıyla hareket ettiklerini belirten İTÜ ARI Teknokent  Genel Müdür Yardımcısı Dr. Deniz Tunçalp,Geçtiğimiz yıl başladığımız ITU GATE Uluslararası Hızlandırma Programı ile girişimcilerimize Amerika’nın ve dünya pazarlarının kapılarını açıyoruz. Bu yıl yine başvuran 200’ü aşkın teknoloji firması arasından seçilen 8 girişimci firmamız, halen firmalarımız bu yatırımcı ve iş ortakları ile görüşmelerini sürdürüyor” diye konuştu.

ITU GATE programının ABD’deki stratejik ortağı Sente Advisory’ın CEO’su Serhat Çiçekoğlu ise “ITU GATE Rocket Your Business programı ile tüm katılımcı firmalarımız önemli Amerikalı şirketleriyle iş ilişkileri başlattı” dedi.

Türkiye’den Silikon Vadisi’ne giden 8 girişim

1441607157_G__RSEL_1

ITU GATE programı katılımcısı 8 firma şunlardan oluştu:

AppAnalytics: Mobil uygulamalarda kullanıcı davranışını ölçümlemek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için analitik servisini sunuyor.

Bilgera: Hızlı tüketim ürünleri alanında mobil saha satış otomasyon platformları ile firmaların saha operasyonlarında daha verimli çalışmalarına olanak tanıyor.

Boni: Görme engellilere yönelik navigasyon gibi fiziksel mekan ve nesnelerle etkileşim kurabilen mobil uygulamalar üretiyor.

Evam: Büyük veri ve hızlı veriyi analiz ederek işletmelerde kullanıcıların anlayabileceği hale getiriyor. Böylelikle müşteri davranışlarının gerçek zamanlı takibine olanak tanıyarak firmaların ileriye dönük stratejilerini oluşturmasına olanak tanıyor.

Gullseye: Limanların daha iyi yönetilmesini sağlayarak verimliliği artıran yazılım geliştiriyor.

i2i Systems: GSM operatörlerinin yanlış faturalandırma ve ücretlendirme sorunlarını ortadan kaldıran yazılımlar üzerinde çalışıyor.

Segmentify: E-ticaret ve içerik sağlayıcı firmaların ziyaretçilere özel kampanyalar ve ürünler sunmasına yardımcı olan yazılımlar üretiyor.

Sestek: Ses biyometrisi, sesli yönlendirme, ses sentezi ve konuşma analizi gibi ses odaklı işlemleri gerçekleştiren teknolojiler üretiyor.

ITU GATE Uluslararası Hızlandırma Programı’nın 3. etap başvuruları 13 Eylül 2015’e kadar devam ediyor. Programa başvurmak isteyen girişimciler, detaylı bilgilere buradan ulaşabilir.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın