Yerli ödeme kuruluşu iyzico 13 milyon dolar yatırım aldı

Yerli ödeme kuruluşu iyzico 13 milyon dolar tutarında yatırım aldığını duyurdu. Bu yatırım tutarıyla 2013 yılında İstanbul’da kurulan FinTech kuruluşu iyzico’nun bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 22 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Gelişmekte olan pazarlardaki finansal girişimlere yatırım yapan VEF (Vostok Emerging Finance) önderliğinde gerçekleşen C serisi yatırım turunda VEF ile birlikte Dünya Bankası’nın Yatırım Kolu IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ve 212 de yer aldı.

Söz konusu yatırımın ardından iyzico’da büyük azınlık ortak konumuna gelen VEF’ye de bu kapsamda yönetim kurulunda temsil hakkı da tanınıyor.

5 yıl içinde milyar dolarlık şirket olma hedefi

VEF Genel Müdürü Dave Nangle, iyzico’ya yaptıkları yatırımın aynı zamanda Türkiye pazarında yaptıkları ilk yatırım olma özelliğini de taşıdığını söyledi. iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu ise aldıkları yatırımla ilgili olarak şunları söyledi:

“iyzico her ay ortalama 400 yeni üye işyerini bünyesine katıyor. 8 bin 500 üzerinde aktif üye iş yerimiz ve pazar yerleri altında yer alan 160 bin 000 aktif satıcıya ödeme hizmeti sunuyoruz. Son 1 yıl içinde ortalama işlem sayısını yüzde 500 büyüterek 1.5 milyar TL işlem hacmine ulaştık. iyzico’nun aldığı 13 milyon dolarlık yeni yatırım miktarı son dönemde sektörümüzde yapılan en büyük yatırımlardan biri oldu. Bugüne kadar aldığımız toplam yatırım ise yaklaşık 80 milyon TL (22 milyon dolar) seviyesine ulaştı. 5 yıl içinde 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan ilk yerli girişim olmayı hedefliyoruz.”

VEF 2015 yılında, BlaBlaCar, Delivery Hero, GeTT gibi küresel çapta tanınmış girişimlere yaptığı yatırımlarla öne çıkan Vostok New Ventures bünyesinden çıkmış ve gelişmekte olan pazarlarda FinTech girişimlerine yatırım yapmak üzere kurulmuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın