Türkiye’de izinsiz ‘Drone’ uçurana 3 yıla kadar hapis cezası geliyor!

Kamuoyunda “Drone Yasası” olarak da bilinen Türkiye’deki insansız hava araçlarıyla (İHA) ilgili yasal düzenleme taslağı tamamlandı. 2015 yılının Ocak ayında Türkiye’de bir kullanıcının İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde uçurduğu drone sonrası harekete geçen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından hazırlanan yönetmelikle, “drone“lara kayıt zorunluluğu geliyor.

Diğer bir deyişle Parrot ve DJI gibi markaların tüm drone’ları Türkiye’de artık “İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Tescil, Operasyon, Seyrüsefer, Bakım ve Uçuşa Elverişlilik Usul ve Esaslarına İlişkin Talimat” kapsamında değerlendirilecek. Talimatlara uymadan drone uçuranlara 3 yıla kadar hapis ve 10 bin TL’ye kadar da idari para cezası uygulanacak.

Drone uçurmak için neler gerekecek?

Aralık 2015’te ABD’de yürürlüğe girenDrone Kayıt Zorunluluğunun hemen ardından gelen bu düzenlemeye göre Türkiye’deki dronelar, azami kalkış ağırlığına göre 4  ayrı sınıfta değerlendirilecek. Buna göre;

a) İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr – 4 kg aralığında olanlar (piyasada yaygın olanlar bu grupta),

b) İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg – 25 kg aralığında olanlar,

c) İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg  – 150 kg aralığında olanlar,

ç) İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg  ve daha fazla olanlar.

drone-ucurma

  • Ağırlığı 4 kg’nin altında olan (İHA0) ‘drone’ların hobi ve eğlence amaçlı kullanımı durumunda, herhangi bir pilot lisansı, kayıt, tescil, uçuş izni zorunluğu aranmayacak. Bu drone’lar, görerek şartlarda 400 ft (122 metre) altı ve en fazla 2 km görüşe açık havalarda uçurulabilecek.
  • Ağırlığı 4 kg ile 25 kg arasında olan drone’ların (İHA1) SHGM’ye kayıt ettirilmesi gerekecek. Uçuş izni alma zorunluğu gerekmeyecek olan bu drone’lar da görerek şartlarda 400 ft (122 metre) altı ve en fazla 2 km görüşe açık havalarda uçurulabilecek.
  • Ağırlığı 25 kg ile 150 kg arasında olan drone’lar (İHA2) için SHGM’den Özel Uçuş İzni, Tescil, Pilot Lisansı almak gerekecek. Bu drone’ların uçurulabileceği bölge, verilen izin kapsamında değerlendirilecek.
  • Ağırlığı 150 kg’yi geçen drone’lar (İHA3) Uçuşa Elverişlilik, Pilot Lisansı, Tescil şartlarına tabi tutulacak. Bu drone’ların da uçuş bögesi verilen izine göre belirlenecek.

Sigortasız drone uçuşu yasaklanacak

  • Ağırlığı farketmeksizin tüm drone’larda cihaz sahipleri,  bakım, sigorta ve pilot eğitiminden sorumlu olacak. Tüm drone işleticileri ve sahipleri “Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası” yaptıracak. Sigortasız uçuş yapılması yasak olacak. drone-sigorta
  • Eğer drone ticari amaçla uçuruluyorsa, yine ağırlığı farketmeksizin tüm cihazlarda, eğer uçulacak bölge meskûn mahal (kalabalık bölge) veya uçuşa yasak bölge ise risk analizi yapılması istenecek.
  • Hobi ve eğlence amaçlı kullanılan tüm drone’larda (ağırlığı fark etmeksizin), uçuşun yapılacağı bölgedeki mülki idareden izin alınması zorunlu olacak.
  • Genel Müdürülükten izin almayı gerektiren operasyonlar için izin alınmadan drone uçuşu yapılması durumunda ilgili kişi ve işletmelere 2920 sayılı Kanunun 5. kısmında yer alan ceza hükümleri uygulanacak.
  • 2920 sayılı yasaya göre cezalar, 2 aydan 3 yıla kadar hapis ve 500 TL’den 10000 TL’ye kadar idari para cezalarını kapsıyor.

Hangi ‘Drone’da hangi şart aranıyor?

DRONE-YASA

Hobi mi? Ticari uçuş mu?

Düzenlemeyle en çok merak edilen  konulardan olan hangi drone uçuşunun hobi, hangisinin ticari amaçlı olduğuna da açıklık getirildi. Eğer drone uçurmak istiyorsanız, bu tabloya bakıp, yasal sorumluluklarınızı yerine getirmenizde fayda var.

DRONE-HOBI

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın