İzinsiz gönderilen SMS ve e-posta yönetmeliği çıktı, Gökçek kurtuldu!

İzin alınmadan gönderilen ticari e-posta ve SMS’lere son vermesi beklenen yeni E-Ticaret Kanunu, hatırlanacağı üzere 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe girmişti. Ancak kanunun nasıl uygulanacağı konusunda 2.5 aydır hem tüketicilerin de hem de gönderim yapanların kafası oldukça karışık.  Hatta Kanun’un yürülüğe girmesinden sonra Türkiye’deki onbinlerce cep telefonu abonesine gönderilen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in duyurusuyla ilgili SMS’ler, sonuç alınamasa da ilk ciddi şikayet konusu olmuştu.

melih-gokcek-sms-1Kanunu yürütmekle sorumlu olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, nihayet, yasanın nasıl uygulanacağıyla ilgili yönetmeliği çıkardı. Bakanlığın hazırladığı “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayınlanarak dünden itibaren yürürlüğe girdi. Ticari elektronik iletilerde uyulması gereken hususlara ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmeliği, ‘herkes için anlaşılır olsun’ diye TeknoYO! olarak 7 maddede derledik. Buyrun…

 

1 – Bayram tebriği için izin alınmak zorunda

Yönetmeliğe göre hizmet sağlayıcılarının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine (SMS veya e-posta) gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından önceden onay alınması gerekiyor.

 

2 – Fatura ile birlikte reklam yapmak yasak

Kullanıcıların abonelik ve üyelik durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma veya teslimat benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler için önceden onay alma zorunluluğu aranmayacak. Ancak bu tür bildirimlerde herhangi bir mal veya hizmet özendirilemeyecek veya bunların tanıtımı yapılamayacak.

 

3 – “İzninizi istiyoruz” için de onay alınmalı

Kullacının reddetme hakkının saklı olduğu düzenlemeye göre onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim aracıyla alınabilecek. Düzenlemeye göre alıcının elektronik iletişim adresine ticari elektronik ileti gönderilerek onay talebinde bulunulamayacak, onay metninde, olumlu irade beyanı önceden seçilmiş olarak yer alamayacak.

 

4 – İstemeyene, 3 gün içinde durdurulacak

Alıcı istediğinde hiçbir gerekçe göstermeksizin ticari elektronik ileti almayı reddedebilecek. Ret bildirimi imkânı, gönderilen her ticari elektronik iletide yer alacak. Hizmet sağlayıcı, alıcının ticari elektronik iletiyi almayı reddettiğine ilişkin talebinin kendisine ulaşmasını takip eden 3 iş günü içinde alıcıya ticari elektronik ileti göndermeyi durduracak.

 

5 – Onay kayıtları en az 1 yıl saklanacak

Kişisel verilerin; üçüncü kişilerle paylaşılabilmesi, işlenebilmesi ve başka amaçlarla kullanılabilmesi için ilgili kişiden önceden onay alınması gerekecek. Hizmet sağlayıcı ve/veya aracı hizmet sağlayıcı kullanıcıların verdiği elektronik iletişim izni onay kayıtlarını, onayın geçerliliğinin sona erdiği tarihten, ticari elektronik iletilere ilişkin diğer kayıtları ise kayıt tarihinden itibaren bir yıl süreyle saklayacak.

 

6 – Şikayetler 3 ay içinde yapılabilecek

İzinsiz iletişimlerde şikâyetler, elektronik ortamda e-Devlet, veya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden veyahut yazılı olarak şikâyetçinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne yapılacak. Şikâyet başvurusu, ticari elektronik iletinin gönderildiği tarihten itibaren 3 ay içinde yapılabilecek.

 

7 – 50 bin TL’lik ceza bir ay içinde ödenecek

Hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı, şikâyetle ilgili olarak talep edilen bilgi ve belgeleri, 15 gün içinde teslim etmekle yükümlü olacak. Bu süre en fazla 15 gün uzatılabilecek. Yönetmeliğe aykırı hareket edenlere 1000 TL’den 50 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak. Verilen bu para cezaları, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenecek.

 

Bonus: Gökçek, göndermeye devam edecek

melih-gokcek-ipadGelelim, başlıktaki mevzuya… Düzenlemede, yönetmeliğin uygulanmayacağı iletiler şu şekilde sıralanmış: Üniversitelerin öğrencilerine gönderdiği iletiler; meslek kuruluşları, dernekler ve vakıfların, kendilerine ait ticari işletmelerin faaliyetleriyle ilgili olarak üyelerine gönderdiği iletiler; radyo ve televizyon kuruluşlarının kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapılan yayın hizmetlerine ilişkin gönderdiği iletiler; devlet, mahalli idareler ve diğer kamu tüzel kişilerinin kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gönderdikleri iletiler. Dolayısıyla “Belediye Başkanı”, kamu tüzel kişiliğine sahip olan belediyelerin, tüzel kişiliğinin temsilcisi olduğu için Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’ten cep telefonumuza SMS almaya devam edeceğiz!

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın