Son gün onayı için SMS ve e-posta yağmuruna tuttular

Türkiye’de kullanıcıların verilerini tutan ve işleyen tüm işletmeler için Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uyum süreci bugün (7 Nisan 2018) doluyor. Onay için son güne kalan şirketler, gönderdikleri SMS ve e-postalar ile “izin” istiyor. İzninizi istiyoruz başlığıyla gönderilen mesajlara cevap vermeyenlerin üyeliği, aboneliği, alışveriş sepetleri ve varsa birikmiş puanları silinebilir.

Türkiye’de kişisel verilerin korunması için 7 Nisan 2016’da yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması (KVK) Kanunu’nda işletmelere tanınan iki yıllık uyum süreci bugün doluyor. 7 Nisan 2016’dan önce işlenmiş olan kişisel verileri kanuna uyumlu hale getirmeye çalışan işletmelerin 7 Nisan 2018’de bu süreci tamamlamış olmaları gerekiyor.

‘İzninizi istiyoruz’ mesajları

Bu kapsamda son gün telaşına giren çoğu perakende, mağazacılık, giyim, akaryakıt, ulaşım gibi sektörlerden doğrudan müşteri bilgisi tutan firmalar kullanıcılarını SMS ve e-posta yağmuruna tuttu. Üyelik sözleşme ve koşullarını yenileyen işletmeler müşteri ve üyelerinden yasal izinleri alabilmek için SMS veya e-posta ile onay linkleri gönderiyor.

‘İzninizi istiyoruz’ içeriğiyle gönderilen linklerde yeni üyelik sözleşmeleri ve bunun “kabul” edilebildiği onay seçenekleri yer alıyor. Kullanıcılar buna olumlu cevap vermezse, işletmenin müşterisine ait verileri silmesi ve üyeliğini/ aboneliğini sonlandırması gerekiyor. Bu durumda üyelik sona erdirildiği için kullanıcının sepeti, puanları vs. siliniyor.

Cezası 5 bin TL’den başlayıp, 1 milyon TL’ye kadar çıkıyor

2016’da yürürlüğe giren KVK Kanunu kapsamında kişisel verilerin elde edilmesi sırasında ilgili kişilere karşı aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 bin TL ile 100 bin TL arasında idari para cezası uygulanıyor.

Kanun kapsamında kişisel verileri tutan ve işleyen işletmelere yükümlülüklerine uymamaları durumunda uygulanacak olan idari para cezaları 1 milyon TL’ye kadar çıkıyor.

Nasıl şikayet edilir?

Tarafınıza gönderilen izinsiz SMS ve izinsiz e-postaları nasıl şikayet edebilceğinizi, TİSS nedir? Nasıl kullanılır? içerikli yazımızdan öğrenebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın