Güçlü kadın girişimciler için BizBizze Derneği kuruldu

Kadınların kendine güvenli, girişimci ve duyarlı bireyler olarak inisiyatif almalarını desteklemek amacıyla BizBizze Kadınlar için Fikir ve Destek Derneği kuruldu. “Birlikte hep daha güçlüyüz diyen kadınların girişimiyle ortaya çıkan ve kadınlara ücretsiz eğitim, koçluk, mentorluk ve danışmanlık hizmetleri veren Bizbizze Projesi, daha geniş kitlelere ulaşmak için yola dernekleşerek devam etmeye karar verdi.

BizBizze Derneği faaliyetlerini kadınların öncülüğünde, katılımcı ve yerel aktörlerin inisiyatif almasına olanak sağlayacak şekilde sürdürecek. İş dünyası ve sivil toplum örgütlerinden önemli kurum ve isimlerin de katıldığı lansmanda, BizBizze Derneği’nin tüm hizmet ve politikalarını cinsiyet eşitliği perspektifiyle ele alacağı, sosyal ve ekonomik yaşamda ve nihayet yaşamın her alanında cinsiyete dayalı ayrımcılığın olmadığı bir ülke hedefi ile çalışacağı belirtildi.

‘bir İŞ’e yaramak istiyorum’dan ilham aldı

BizBizze Derneği Kurucu Üyesi Bedriye Hülya, çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Bir yıl önce b-fit Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi olarak, bu ihtiyaca odaklanarak JPMorgan Chase Vakfı desteğiyle Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi’ni hayata geçirdik. Bu proje için, iş hayatında aktif olmayı isteyen ama yolunu bulmakta zorluk yaşayan kadınların varlığından, ‘bir İŞ’e yaramak istiyorum’ demelerinden ilham aldık. Böylece, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırarak bunun için ihtiyaç duydukları eğitim ve destek hizmetini tek bir çatı altında koordine etmek üzere İstanbul’da bir ‘kadın destek merkezi oluşturduk ve 300 kadına doğrudan hizmet verdik. Bugün bir adım daha ilerliyor, BizBizze Derneği’ni kuruyoruz. Dernek olarak kadınların kendine güvenli, girişimci ve duyarlı bireyler olarak inisiyatif almalarını destekleyeceğiz. Maddi ve manevi olarak gerek kişisel hayal ve hedeflerini, gerekse toplumsal sorunlara yönelik çözüm önerilerini hayata geçirmelerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Çünkü biz kadınlar BizBizze Daha Güçlüyüz!” dedi.

Projeden dernekleşmeye kilometre taşları…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, Türkiye genelinde işverenlerin % 92’inin erkek ve sadece % 8’inin kadın olduğunu gösteriyor. Yine Türkiye’de kadın istihdamı oranı % 28’lerde seyrediyor. Kadınlar hem ilgi alanları ve güçlü yönleri hakkındaki farkındalıklarının artmasına hem de kültürel ve sosyal hayatta değişen rollerine ayak uydurmalarını hızlandıracak sosyal projelere ihtiyaç duyuyor. Ancak derneğe göre aktif iş hayatı içinde yer almak isteyen kadınları tek bir merkezden yönlendirebilecek ve işlerini kolaylaştırabilecek bir kurum bulunmuyor.

Kadınların Spor ve Yaşam merkezi b-fit, bu ihtiyaca odaklanarak JPMorgan Chase Vakfı desteğiyle ilk adımı Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi’ni hayata geçirerek attı. Küresel bir yatırım parçası olarak, finansal kapasite ve toplulukların, işgücünün ve küçük işletmelerin geliştirilmesini destekleyerek iş yaptıkları bölgelerde fırsatlar yaratmak için tasarlanan JP Morgan Chase ile dünya çapında 200 milyon dolarlık hibe ve destek programı ile Türkiye’de insanların, ekonomide rekabet etmelerine, yeni fırsatlar, yollar bulmalarına yardımcı oluyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın