Kadına yönelik şiddete, bu teknolojiler son verecek

Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü. Ve Türkiye’nin bu alandaki karnesi hiç de iç açıcı değil. Bu utanç tablosunu tersine çevirmek içinse sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bir biri ardına teknolojik çözümler devreye giriyor.

1 – Kırmızı Işık, tek tuşla yardıma koşuyor

kırımızı ışık

Vodafone Türkiye’nin bu yıl kullanıma sunduğu Kırmızı Işık uygulaması, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda, kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına haber verebilmesini sağlıyor. Uygulama, tercihe bağlı olarak, şiddet uygulayan kişinin uygulamayı fark etmemesi amacıyla sahte bir fener ekranıyla açılabiliyor. Ana uygulama ekranında Alo 183 Kadın ve Sosyal Hizmetler, 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma İmdat acil numaraları tek tuşla aranabiliyor. Ayrıca, şiddete uğrayan kişi, şiddet anında yardım isteyebileceği 3 kişiyi kaydederek tek tuşla arayabiliyor. “Acil SMS Salla-Uyar” fonksiyonunun açılmasıyla birlikte, uygulama arka planda çalışırken, telefonun sallanmasıyla acil SMS gönderilebiliyor. Uygulama, Android platformu için geliştirildi.

 

2 – Panik Butonu, GPS’den konum bilgisini veriyor

panik butonu

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında, şiddet gören kadınların ihtiyaç halinde güvenlik butonuna basarak polisle irtibata geçmesini sağlayan “güvenlik/panik butonu” projesi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Avea işbirliği çerçevesinde Bursa ve Adana’da pilot olarak uygulanıyor. Mahkeme kararıyla, şiddete maruz kalan kadınlara verilen cihaz, kadınların ihtiyaç duydukları anda butona basması ile GPS uydularından aldığı son konum bilgisini, 155 Polis İhbar Merkezi’ne iletiyor. Sesli ve mesajla görüşme imkanı sağlayan güvenlik butonuna basıldığında alınan konum bilgileri sayesinde MOBESE kameraları da takibe başlıyor.


3 – E-Kelepçe, 500 metreden fazla yaklaştırmıyor

f0a35-erkege-elektronik-kelepce-geliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün şiddet mağduru kadınları korumak için başlattığı bir çalışma olan “Elektronik Kelepçeli Teknik İzleme Sistemi”nde, eşine şiddet uygulayan ve evden uzaklaştırma cezası alan erkeğin takip edilebilmesi hedefleniyor. Eşine şiddet uygulayan erkeğin koluna ya da bacağına dışarıdan görülmeyecek şekilde mahkeme kararıyla takılacak elektronik kelepçe, erkek eşine 500 metreden fazla (ya da mahkeme kararında hangi uzaklık belirtilmişse) yaklaştığında otomatik olarak izleme merkezine sinyal gönderecek. 155 Polis İmdat hattına gelen sinyali değerlendiren emniyet yetkilileri, olay yerine en yakın ekibi yönlendirip kadını korumaya alacak.

 

4 – Saldırı/şiddet riski oluştuğunda ‘tweet’ atıyor

xlarge

 

Kadına yönelik şiddet sadece az gelişmiş/gelişmekte olan ülkelerin veya eğitim seviyesi düşük toplumların sorunu değil. Hatta öyleki ABD’deki üniversitelerde her 5 kadından birinin saldırıya uğradığı gerçeğinden hareketle OnWatchOnCampus adlı bir uygulama bile geliştirilmiş. Beyaz Saray’ın “Şiddete Karşı Geliştirilmiş En İyi Uygulama” ödülünü alan OnWatch ile sesli arama, e-posta, SMS veya sosyal medya (Facebook ve Twitter) aracılığıyla acil durum çağrısı yapılabiliyor. Tek tuşla 911 veya Kampüs polisine ulaştıran uygulamada GPS ile konum paylaşımı özelliği de var. Uygulama iOS ve Android kullanıcılarına yönelik olarak ücretsiz sunuluyor.

 

5 – Cepten, 6 kişilik güvenlik çemberi oluşturuyor

picture-7

Beyaz Saray’ın “Şiddete Karşı Geliştirilmiş En İyi Uygulama” ödülünü alan “Circle of 6” adlı uygulama, iOS ve Android için geliştirilmiş ücretsiz bir uygulama. Yakın ve güvendiğiniz çevrenizden 6 kişinin iletişim bilgilerini paylaştığınız uygulama, sizi bu kişilerin güvenlik çemberine alıyor. İhtiyaç duyduğunuzda bu kişilere GPS konumunuzu SMS olarak iletmenizi sağlayan uygulamayla, “Beni ara”, “Almaya gel”, “Bir sorunum var” gibi özel ikonlar tek tuşla kullanılabiliyor. Circle of 6 ile Facebook üzerinden aile içi şiddete karşı mücadele veren organizasyonlarla doğrudan iletişime de geçilebiliyor.

 

6 – Facebook’ta acil durum çağrısı yayınlıyor

Fight-back

Hindistan’daki kadınlara yönelik geliştirilen bir mobil güvenlik uygulaması olan FightBack ile akıllı telefonla acil yardım çağrısı yapılabiliyor. Uygulama daha önceden tanımlanan kişilere, GPS, SMS, lokasyon haritaları, GPRS, e-posta ve Facebook hesabınız aracılığıyla yardım çağrınızı iletiyor. Yardım çağrısı alındıktan sonra alıcılar, gönderenin bulunduğu yeri GPS üzerinden ile takip edip yardımına gidebiliyor. Hindistan iletişim sektöründe katma değerli servisler geliştiren CanvasM Technologies şirketi tarafından geliştirilen uygulamanın Android, Windows Phone ve BlackBerry sürümleri mevcut.

 

7 – Tacizi, anlık olarak interaktif haritalarla izliyor

mapharass

 

 

 

Kadına yönelik şiddet ve cinsel tacizle mücadele için Mısır’da ise gerçek zamanlı bir online harita teknolojisi kullanılıyor. Bir grup aktivistin girişimiyle oluşturulan HarassMap adlı harita uygulamasında, kadınlardan cinsel taciz ile karşı karşıya kaldıkları durumlar için bulundukları yerin detaylarını içeren kısa mesaj göndermelerini isteniyor. Bu verilerin anlık olarak işlendiği haritayla, kadınların daha çok hangi noktalarda ne tür bir şiddetle karşı karşıya kaldıkları belirlenip, o bölgelerdeki polis güvenliğinin arttırılmasına yönelik kamuoyu çalışmalarının yapılması amaçlıyor.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın