‘Kadınlar teknolojiden daha iyi anlar’ın 7 bilimsel kanıtı

Malum, bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar GünüTeknoYO! olarak bize de bu özel günde, teknoloji dünyasındaki maalesef yaygın ama bir o kadar da yanlış olan ön yargılardan birini çürütmek düştü: “Kadınlar teknolojiden anlamaz!” 

Hem de öyle “çocuk da yaparım, kariyer de” tarzında değil, olduğu ve olması gerektiği neyse o şekilde… İşte 7 bilimsel kanıtla kadınların teknolojide erkeklere attığı 7 fark…

Unutmadan, bu yazı biraz da “Kadından bilişimci olmaz!” diyen Türkiye’deki “patriyarkal” BT uzmanlarına gelsin (bakınız)

 

1- Kod yazmada daha iyiler

kadin-programciAçık kaynaklı kod paylaşım ağı GitHub’ın verilerine göre kadınların yazdığı kodların onaylanma oranı, erkeklerinkine oranla daha yüksek. Kadınlar tarafından önerilen kodlama değişikliklerinin kabul oranı yüzde 79’a kadar çıkarken, erkeklerde bu oran 74’lerde kalıyor. Ancak veriler bir utancı da gözler önüne sermiş: Kodu yazan kişi profilinde cinsiyetinin kadın olduğunu belirtirse, onay oranı 9 puana kadar düşüyormuş!

 

2- Dev şirketleri onlar yönetiyor

teknoloji-devleri-logolarBariyerleri çok tabi; eşit işe eşit ücret, liyakat, kariyer basmaklarında eşit yükselme koşulları… var da var. Hatta yüz yılı aşkın bir süredir emek verdikleri bilimde bile “bilim adamı” yerine “bilim insanı” terimi daha yeni yeni oturuyor. (kullanmayanlar utansın!) Ama Türkiye’de Apple’ından, Lenovo’suna, Dell’inden HTC’sine, Oracle’ından IBM’ine Nokia’sından (artık Microsoft da isim aynı) Sony’sine pek çok teknoloji devinin en tepesindeki isim “kadın”. (Bakınız)

 

3- Başarılarına sınırlar yetmiyor

aysegul-ildeniz-serpil-timurayTürkiye’den çıkan kadın teknoloji liderlerinin başarıları, artık çoktan sınır ötesine taştı. Serpil Timuray, Ayşegül İldeniz, Berna Ülman gibi isimler, Vodafone, Intel ve – hatta ödeme teknolojileri ve sistemlerini de dahil edersek – Visa gibi uluslararası şirketlerin küresel yönetiminde bile artık söz sahibiler.

 

4- İnterneti daha bilinçli kullanıyorlar

kadin-internet-kullanicisiTürkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her yıl yaptığı “Hanelerde Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması”ndaki “İnterneti ne için kullanıyoruz?” sorusuna, bir de cinsiyet ayrımı gözünden bakalım dedik. Sonuçlar net: “Sağlıkla ilgili bilgi arama”, “Eğitim, staj veya kurslar hakkında bilgi arama” ve “Herhangi bir konu ile ilgili bilgi almak için Wikipedia, online ansiklopedi, ekşi sözlük vb. kullanma”da Türkiye’deki kadınlar, erkeklere açık ara fark atıyor.

 

5- Sosyal medyada daha aktifler

kadin-sosyal-medyaKadınların teknololoji alanında erkeklere attığı farklar, bunlarla da sınırlı değil. Facebook, Instagram ve Pinterest başta olmak üzere sosyal medya kullanıcıları arasında kadınlar, erkeklere göre daha aktif (bakınız). Sadece sosyal medyada değil, online alışveriş oranında da kadınlar bir adım önde. Hemen aklınıza “Eee tabi daha çok para harcıyorlar” gibi tırı vırılar gelmesin…

 

6- Online alışverişte daha dikkatliler

kadin-online-alisverisTÜİK’in verilerine göre son 3 ay içinde internet üzerinden bir ürün veya hizmet satın alan kadınların oranı yüzde 20’yi geçiyor, erkeklerin oranı ise yüzde 18. Yine, Türkiye’de internet kullanan bireyler arasında online alışverişte erkeklerin karşılaştıkları dolandırıcılık vakaları, kadınlara göre daha yüksek (oranlar sırasıyla, yüzde 12 ve yüzde 8).

 

7- Son bir not: Mesleklerin cinsiyeti yoktur!

Bu küçük araştırmamızı, teknoloji girişimciliğini konu alan TV dizisi Silicon Valley’deki yazılımcı Carla’nın özlü sözüyle bitirelim…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın