Kar manzarası çekmenin püf noktaları

Tüm Türkiye’deki yoğun kar yağışı, profesyonelinden amatörüne fotoğraf meraklılarını da ihya etti. Kar her ne kadar çoğu fotoğrafı güzelleştirmek için yetiyor gibi görünse de aslında iyi bir kar manzarasını çekmek o kadar da kolay değil. Peki, kar fotoğrafları nasıl çekilir?

Kar manzarasını fotoğraflamak için dikkat edilmesi gerekenleri bir araya getiren Canon, buğulanmayı önlemeden, beyaz ayarına, derinlikten pili verimli kullanmaya kar fotoğrafı çekmenin ipuçlarını paylaştı. Canon Ürün Uzmanı Mert Gündoğdu’nun karda en iyi kareyi yakalayabilme  konusundaki önerileri şöyle:  

1- Pilleri sıcak cepte tutun

Fotoğraf makinenizin pillerini tam olarak doldurun. Soğuk hava da pilleriniz normal zamana oranla daha hızlı tükenecektir, bu yüzden yarım dolu pille dışarı çıkarsanız çekiminiz yarım kalabilir. Aynı zamanda pillerinizi makinenin içinde tutmaktansa sıcak ceplerinizde muhafaza etmeniz kar çekimlerinde şarjınızın daha uzun gitmesini sağlayacaktır. Uzun gezilerde mutlaka yedek batarya alın.

2- Tek lens seçmeli

Mümkünse tek lens seçin ve onunla çekimlerinizi gerçekleştirin. Dışarıda kar ya da yağmur yağabileceğini düşünürseniz lens değiştirmek makinenizin sensörüne kar veya yağmur suyu kaçmasına sebep olabilir. Lens olarak mümkün oldukça en fazla odak uzaklığına sahip lensler kullanın.  Fotoğraf makinenizin gövdesi de kötü hava koşullarına uygun olmalı. Bunların dışında bir diğer önemli konu ise temizlik ve koruma. Bunun için yağmurluklu bir fotoğraf makinesi çantası ve bir adet lens temizleme bezi olmazsa olmazlardır.

3- Buğulanmayı silmeyin

Soğuk havada fotoğraf çektikten sonra, ısınmak ve dinlenmek için bir yere girdiğiniz zaman fotoğraf makinenizde ısınmaya başlayacaktır, bu durumda lensin ön camında ve vizörde buğulanmalar olacaktır. Burada buğulanmaya kesinlikle müdahale etmemeniz gerekiyor. Bırakın fotoğraf makinesi ortam ısısına alışsın ve buğu kendiliğinden yok olsun. Aksi takdirde lensinizi sildiğiniz şekilde bir iz kalacaktır.

4- Önce rota oluşturun

Makineniz ve siz fotoğraf çekmeye hazırsınız, ama nereye gideceksiniz? İşte en önemli sorulardan biri bu. Malum kış vakti hava erken kararıyor, hava soğuk üşüyoruz. Bu yüzden yola çıkmadan önce mutlaka rotanızı kafanızda oluşturun. Bu, aynı gün içerisinde maksimum lokasyonda fotoğraf çekmenizi sağlayacak en önemli ipucu diyebilirim. Evden çıkmadan, mutlaka kullanacağınız toplu taşımalar hakkında internet sitesine girip iptal durumlarını öğrenin. Aklınıza fotoğraf çekecek rota gelmiyorsa, Google’da örneğin “İstanbul kar fotoğrafları” araması yapabilirsiniz.

5- (+) 1 pozlama yapın

Fotoğraf makinelerinin sensörleri çektiğimiz kadrajları siyah beyaz olarak görürler. Sensörler, doğrulttuğunuz objeyi her zaman yüzde 18 gri tonuna çevirerek doğru pozlamayı yaptığını düşünür. Bunun önüne geçmek için kar çekimleri yaparken pozlamanızı her zaman +1 olarak ayarlamanızı öneririz. Böylelikle fotoğraflarınızdaki beyaz tonu olması gerektiği gibi çıkacaktır.

6- RAW formatında kaydedin

Her zaman ama her zaman RAW formatta fotoğraf çekmenizi öneririz. Bu format fotoğrafların ham olarak kaydedilmesini sağlayacaktır. JPEG format eğer 5 MB yer kaplıyorsa RAW format 25 MB yer kaplayacaktır ama bir o kadar da veriyi içinde saklayacaktır.

7- Beyaz ayarı kritik

Tabii bir önemli diğer konu ise beyaz ayarı. Malum kar fotoğrafında  beyaz ayarının doğru olması gerekiyor. Çekim yaparken yanlış bir ayar yaptıysanız ve bunu evde fark ettiyseniz, RAW formatta herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız fakat JPEG formatta ne yazık ki doğru renge ulaşmak sizleri yoracaktır.

8- Derinlik için dikkat edilecekler

Genellikle fotoğraf makinemizi AV Modu’nda yan diyafram öncelikli modda kullanırız. Diyafram öncelik modu kullanıldığı için ise alan derinliğine istediğimiz gibi hükmedebiliriz. Açık diyafram değerleri (f/1.4, f/1.8 vs) kullanırsanız ön taraf net arka taraf bulanık fotoğraflar, daha kısık değerleri (f/8, f/9) kullanırsanız ise fotoğrafın bütün alanları net olacaktır. Buradaki matematiği düşünerek siz de nasıl çekimler yapmak istiyorsanız diyafram ayarlarınızı ona göre değiştirebilirsiniz.

Not: Fotoğraflar, Mert Gündoğdu tarafından EOS 5D Mark IV ile çekilmiştir.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın