“Karda yürürüm ama izimi belli etmem” diyenlerin vazgeçemeyeceği 5 sosyal ağ

Bu mesaj kendini 10 saniye içinde imha edecek…

Aradan 50 yıl geçti, ne plak kaldı ne de kaset… İnternetle birlikte herşeyimiz artık sanal dünyada olunca, gizlilik de 1960’lı yılların efsane dizisi “Göremiz Tehlike”deki kendini imha eden plaktan kendini silen “chat”lere taşındı. Facebook veya Twitter gibi tüm bilgilerimizi paylaştığımız sosyal ağların aksine yeni nesil sosyal ağlarla, tamamen gizlenerek, sanal dünyada iz bırakmamak mümkün…

 

1 – Snapchat:

snapchat

Kullanıcıların birbirlerine çizim, resim, video, ve yazılı mesaj göndermesini sağlıyor. “Snaps” adı verilen bu fotoğraf ve videolar gönderildikten 10 saniye sonra Snapchat sunucusundan ve kullanıcının cihazından siliniyor. Kullanıcılarının % 70’ini kadınların oluşturduğu Snapchat, en çok ABD ve İngiltere’de tercih ediliyor.

Artıları ve eksileri neler?
(+): Kullanımı yaygın. Çizdiğiniz herşeyi birşeyi mesaj olarak gönderebilme
(-): Metin sınırı 78 karakterle sınırlı. Grup mesajları oluşturulamıyor

iOS
Android

 

2 – Confide:

Confide

İş dünyasına odaklanan uygulamada, gizli gönderilen mesajlar okunduktan sonra siliniyor ve ekran görüntüsü almak da mümkün olmuyor. Mesaj geldiğinde sadece 25 karakteri gösteriyor. Herhangi bir e-posta adresine veya telefon numarasına mesaj gönderebilen uygulama ile “okundu” bilgisi de alabiliyorsunuz.

Artıları ve eksileri neler?
(+): Ekran görüntüsü bile bırakmıyor. Mesajda kelime limiti yok.
(-): Rakiplerine göre oldukça yavaş, kullanım alanı yaygın değil.

iOS
Android

 

3 – Clipchat:

clipchat

Fotoğraf ve 5 saniyelik videolar gönderebildiğiniz uygulamada, gönderdiğiniz içerik, gönderdiğiniz arkadaşınız veya kullanıcı sözkonusu bu içeriği gördükten sonra siliniyor. Clipchat ile paylaştığınız resimlerin önizlemelerini mozaikleyerek, resimler açılmadıkça içeriğinin görüntülenmesine engellemek de mümkün.

Artıları ve eksileri neler?
(+): Kullanışlı arayüz. Grup mesajlaşma. Paylaşılan içeriği mozaikleme.
(-): Rakiplerinin çoğunda olan çizim ile resim/mesaj gönderme özelliği yok

iOS
Android

 

4 – Secret:

secret

İnternette anonim olma mantığıyla yola çıkan San Francisco merkezli ‘Secret’ adındaki uygulama, kullanıcıların isimsiz olarak paylaşımlarda bulunabilmesini sağlıyor. Facebook arkadaşları üzerinden sosyal bir çevre yaratan bu uygulamada, kullanıcı bilgileri yer almıyor.

Artıları ve eksileri neler?
(+): Resimleri bulanıklaştırarak kişiselleştirme. Avatar kullanımı.
(-): Kullanıcı dostu olmayan arayüz. Türkçe desteği yok.

iOS
Android

 

5 – Whisper:

whisper

18 – 24 yaş aralığındaki gençlerin ilgi odağı olan Whisper, kullanıcıların fotoğraf üzerine sırlarını yazarak paylaşma imkanı veriyor. Kullanıcıların kimliklerini tamamen gizleyebildiği uygulama, akıllı telefonların konum bilgisinden yararlanıyor ve birbirine yakın olan abonelerin sırlarını daha üst sıralarda gösteriyor.

Artıları ve eksileri neler?
(+): Fotoğraf üzerine yazılan metinlerle yapılan renkli paylaşımlar.
(-): Resimli paylaşım ücretsiz ama özel mesaj aylık 5.99 dolar.

iOS
Android


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın