Türkiye’deki kartlar en çok hangi yöntemlerle dolandırılıyor?

Türkiye’deki kart kullanıcılarını farklı ikna yöntemleri kullanarak dolandıran kişilere karşı bilinçlendirmek amacıyla  Bankalararası Kart Merkezi (BKM), “Bunları Yemeyin!” sloganıyla bir sosyal iletişim kampanyası başlattı. Son dönemde artış gösteren dolandırıcılık olaylarına yönelik olarak hazırlanan kampanyada, ünlü diyetisyen Taylan Kümeli, kart kullanıcılarına dolandırıcılık yöntemlerini tarif ederek, “Bunları Yemeyin!” uyarısı yapıyor. Kampanyada kart kullanıcıları, en yaygın dolandırıcılık yöntemlerine karşı:

  • Dolandırıcılar tarafından gönderilen “tebrikler, kazandınız” SMS’leri ve,
  • Dolandırıcıların polis, savcı, jandarma, bankacı, sigortacı tadı verdiği telefon aramalarını, “Yememeleri” konusunda uyarılıyor.

Dolandırıcılara karşı ‘yememeniz’ gerekenler!

bunlari-yemeyin“Kesinlikle yememeniz gereken 10 şey” başlığı altında, yemek listesi olarak ilişkilendirilen dolandırıcılık yöntemleri ve bunlara karşı dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle:

1- Acılı Arama: ‘Sen yandın oğlum’ diye sizi arayan ve kendine polis, savcı, asker tadı vermiş o acı telefonları sakın yemeyin. Biliyorum acıyı seviyorsunuz ama bu kadarı da fazla.

2- Mesaj Bürüle: Önce size ‘Tebrikler Kazandın!’ diye mesaj atarlar, sonra kart bilginizi isterler, derken bir bakmışsınız paranızı tatlı tatlı, bürüle bürüle götürüyorlar. Dolandırıcıların bu zarfını yemeyin.

3- Frambuazlı Posta: Bu dünyada e-mailler olduğu gibi kötü mailler de var. Posta kutunuza gelen e-fatura mailine tıklamadan önce, her zaman ödediğiniz kurumdan gelip gelmediğinden emin olun. Öyle her postayı yemeyin. Şekeriniz fırlar.kazandibi

4- Fakabastı: Dolandırıcılar kendilerine bankacı ve sigortacı süsü vererek sizi telefonda faka bastırmak isteyebilir. Hemen kuzu kuzu bilgilerinizi vermeyin. Çünkü hiçbir bankacı veya sigortacı sizden tüm kart bilgilerinizi istemez. Aman ha yemeyin. Sinire denk gelebilirsiniz.

5- Elinin Köri: Eloğlu uyanık. Öyle körü körüne içinde ne olduğunu bilmediğiniz her SMS’e, her e-postaya atlamayın. Dikkat edin dolandırıcıların yeni yöntemlerini sakın yemeyin. Yoksa bu işin sonu gastrit, reflü, ekşime.

6- Elmalı Kart: ‘Sizi bankadan arıyoruz’ derler. Sistem güncellemeleri yapıldığını söyleyerek sizden anne kızlık soyadınız, kart bilgileriniz ve T.C. kimlik numaranız başta olmak üzere tüm bilgilerinizi alırlar. Ne demişler: yarım elma, kart bilgimi alma.

7- Kazangibi: Öyle para kazanmışsınız gibi sizi tufaya getirmeye çalışan mesajları yemeyin. Önce, ‘Tebrikler 10 bin lira kazandınız’, ardından, ödülünüzü almak için ’05XX XXX XX XX’ numaralı telefonu arayınız’ derler. Sonra kart bilginizi isterler. Tam bir kazan-kaybet durumu.

8- Savcı Böreği: ‘Ben savcıyım, hesabınız terör örgütü tarafından kullanılıyor’ diyerek sizi arayan kişilere sakın inanmayın. Unutmayın dolandırıcıların hamurunda çakallık var, onların bu yalanlarını sakın yemeyin.

9- Yalancı Dolma: Önce bir dolmaya bakarım dolma mı diye. Sonra sorana bakarım üçkağıtçı mı diye. Dolandırıcının elinden yiyeceğiniz her ‘Tebrikler kazandınız’ SMS’i kalbe zarar, bütçeye ziyan.

10- Param Bayıldı: Dolandırıcılara para bayılmak istemiyorsanız her postayı dikkatli okuyun, her SMS’e itibar etmeyin her aramaya kanmayın. Canınız sıkılmasın, hayalleriniz yıkılmasın.

ABD’de kart dolandırıcılığı Türkiye’nin 12 katı

Taylan-Kümeli-Soner-CankoKampanyanın tanıtım toplantısında konuşan  BKM Genel Müdürü Soner Canko’nun verdiği bilgiye göre Türkiye’de 2015 yılında kartlı ödemeler sektöründe her 10 bin TL’lik harcamaya karşı 1.1 TL’lik dolandırıcılık yaşandı. Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde bu tutarın 6-7 katı, ABD’de ise 11-12 katı dolandırıcılık yaşanıyor.  

“Türkiye ödeme sistemlerinde en güvenli ülkelerden biri’’ diyen Canko, şunları söyledi: ‘‘Kurduğumuz gelişmiş sistemler, hiçbiri kart kullanıcısını ‘kendi iradesiyle’ dolandırıcılarla paylaştığı kart bilgilerine karşı koruyamaz. Bu vakalar sürekli şekil ve taktik değiştirerek hayatımızda olmaya devam edecek. Dolandırıcılıkla ilgili mücadelede teknoloji anlamında çok ilerideyiz ancak kart kullanıcılarını bilinçlendirme konusunda gidecek yolumuz var.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın