BKM’den uyarı: Onay vermeyenin kartı internete kapatılacak!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kararıyla Türkiye’deki tüm bankaların kartları ile internetten işlem yapabilmek için artık onay işlemi gerekecek. Banka ve kredi kartları internetten yapılan işlemlere kapatılacak. Kartı internet alışverişine açma için ekstra onay istenecek.

17 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak olan, e-ticaret ile online alışveriş ve online ödemelerin tümünü etkileyecek düzenlemeyle ilgili olarak Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kullanıcıları uyardı.

BKM’nin duyurusunda, BDDK’nın 27 Ekim 2016’daki talimatı gereği, kart sahiplerinin talebinin bulunmadığı hallerde, banka kartı ve kredi kartlarının e-ticaret işlemlerine kapalı olarak üretileceği belirtildi. Duyuruda, BDDK tebliği öncesinde kart üretilmiş tüm kart hamillerinden de bu talebin toplanması gerektiği hatırlatıldı. BKM’nin açıklamasında, “Uygulama kapsamında 17 Ağustos 2017 tarihine kadar, bu talebi alınmamış olan tüm bireysel kart müşterilerinin kredi kartları ile banka kartları bu tarihte internet alışveriş işlemlerine kapatılacaktır” denildi.

Kartı internet alışverişine açma nasıl yapılır?

Açıklamada uygulamadan olumsuz etkilenmemek için kullanıcılara şu uyarı yapıldı:

“17 Ağustos 2017 sonrasında banka ve kredi kartlarınızın hem yurtiçi hem de yurtdışı internet alışveriş işlemlerine açık kalmasını talep ediyorsanız, bankalarınızın müşteri temsilcileriyle, şubeleriyle ve internet ile mobil kanalları üzerinden iletişime geçebilirsiniz.”

Bankanıza göre kart izni için onay verebileceğiniz kanallar ise şunlar:

10 soruda kartları internete ‘aç-kapa’ dönemi

17 Ağustos’ta hayata geçecek olan internetteki kartlı ödemelere ilişkin tüm yenilikleri, 10 soruda kartları internete ‘aç-kapa’ dönemi yazımızdan öğrenebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın