Banka ve kredi kartları için onay verme süresi ertelendi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in bugün yaptığı açıklamayla tüm bireysel kredi kartları ve banka kartlarının internette alışveriş için onay şartı tarihi 31 Aralık 2017’ye uzatıldı. Kartı internete açma için yeni son tarih 31 Aralık 2017 olacak.

Daha önce 17 Ağustos 2017’de başlayacağı duyurulan kartların e-ticaret ve online alışveriş işlemlerinde kullanılabilmesi için onay zorunluluğu getirilen düzenlemeye 2018 yılı başında geçilecek. 

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Haziran 2017 verilerine göre Türkiye’de 60.4 milyonu kredi kartı ve 124.2 milyonu banka kartı olmak üzere toplam 184.6 milyon kart bulunuyor.

Edindiğimiz bilgilere göre bu kart kullanıcılarının Ağustos ayının ilk haftasının sonu itibarıyla kartları için verdiği onay oranı yüzde 60’larda kalmış. Diğer bir deyişle en az yüzde 40’lık kesim bu onayı vermemiş.

Kartı internete açma mı yoksa kapatma işlemi mi olmalı?

BDDK’nın süre uzatımında da hem bu oranın düşük kalması hem de e-ticaret sektörünün konuyla ilgili uyarıları etkili olmuş.

31 Aralık 2017’ye uzatılan onay düzenlemesinin yine ertelenip, ertelenmeyeceğini veya e-ticaret sektörü ve bankaların talebi doğrultusunda, kartların açık olması için değil, kapatılması için işlem yapılmasının gerekmesi  şekilde değiştirilip, değiştirilmeyeceği ise önümüzdeki aylarda belli olacak.

BDDK’nın konuyla ilgili yaptığı resmi duyuru şöyle:

“Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulunun Şubat 2017’de aldığı bir karar ile Türkiye’deki tüm banka ve kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için bankalarca kart hamilinin onayının alınması şartı getirilmiştir.

17 Ağustos 2017 tarihine kadar da bankaların müşterilerine dönüş yaparak taleplerini toplaması için süre verilmiştir.

17 Ağustos 2017 tarihine kadar tamamlanması beklenen kart hamillerinin taleplerinin alınması işlemleri için bankaların müşterilerine çeşitli kanallar aracılığıyla ulaşmaya çalıştığı ancak tatil ve yaz dönemi olması dolayısıyla kart sahiplerine ulaşmada ve mesajlara cevap almada yaşanan güçlükler dikkate alınarak, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun bugün aldığı bir karar ile uygulamaya geçiş tarihi 31 Aralık 2017 olarak belirlenmiştir.

Kartlarını internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanmak isteyen kart hamillerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına, uygulamaya geçişin son gününü beklemeden, mümkün olan en kısa sürede bankaları ile iletişime geçerek internet işlemlerinde kullanmak istedikleri kartları için onay verme işlemlerini tamamlamaları yerinde olacaktır.

Bankalar kartların internet işlemlerine açılmasına yönelik olarak talep alırken müşterilerinin kişisel bilgilerini, şifre bilgilerini paylaşmasını istemeyecektir.

Bu yönde talepte bulunan kişilere karşı uyanık olunması, hiçbir surette kişisel bilgilerin ve şifrelerin paylaşılmaması gerektiğini belirtmekte fayda görülmektedir.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın