Kartta internete aç-kapa dönemi 1 Ocak’ta başlıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘nun (BDDK) aldığı kararla tüm bireysel kredi kartları ve banka kartları 31 Aralık’dan sonra internetten alışverişe kapatılacak. Kartı online işlemlere açma için onay gerekecek.

İnternet alışverişi yapmayan kart kullanıcılarının, dolandırıcıların açık hedefi olmasını önlemeyi amaçlayan düzenleme, kredi kartları ve banka kartlarının yanlış ve bilgisiz kullanımını da önlenmeyi hedefliyor. Bankasına onay vermeyen kullanıcılar, kartlarını 31 Aralık’dan sonra online alışverişlerde kullanmayacak.

Uluslararası senetim, vergi ve danışmanlık kuruluşu KPMG’nin Türkiye Şirket Ortağı Av. Onur Küçük, düzenlemenin sadece bu tarihten sonra gerçekleştirilecek online alışverişi değil geçmişte satın alınmış ve ödemesi düzenli olarak kredi kartından yapılan sanal alışverişlere ilişkin talimatların da etkileyeceği uyarısında bulundu.  Küçük, uygulamanın sadece yeni kartları değil geriye dönük olarak eski kartları da kapsayacağını söyledi.

​’Düzenli ödeme talimatlarını da kapsıyor’

Onur Küçük

Aktif kullanımda bulunan tüm kredi kartları ile banka kartlarının işleme kapatılacağını, yeni çıkarılacak kartların işleme kapalı olarak tüketiciye gönderileceğini vurgulayan Küçük, şöyle konuştu:

“Bankalar müşterilerine kart gönderirken internetten alışveriş özelliği kapalı olarak gönderecek ve müşteri istemedikçe bu özellik aktif hale getirilemeyecek. Bu nedenle müşteriler kartlarını aldıktan sonra hem yurt içi hem de yurt dışı internet alışveriş işlemlerine açık kalmasını istiyorlarsa, Bankalararası Kart Merkezi‘nin (BKM) yayımladığı uyarı notunda belirtildiği üzere, bankalarının müşteri temsilcileriyle, şubeleriyle ya da internet ve mobil kanalları üzerinden iletişime geçip gerekli onayları vererek kartlarının e-ticarete açılmasını talep edecekler.”

Onur Küçük, uygulamadan düzenli ödeme talimatı bulunan sanal alışverişlerinde etkileneceğini hatırlatarak şöyle devam etti:

“Söz konusu uygulama online sitelerde alışverişi ve mobil uygulamalardaki satın alımları/ödemeleri de etkileyecek. Kredi kartı ile düzenli ödeme talimatı verilen sanal alışverişleri ve akıllı cihaz ile yapılan uygulama satın alımlarında her ne kadar kredi kartı/banka kartı bilgileri sisteme önceden işlenmiş olsa da, yeni düzenleme ile birlikte bu ödemelerin otomatik olarak aynı şekilde devam edebilmesi için kredi kartlarının/banka kartlarının internet üzerinden kullanıma açılmasına onay verilmesi gerekiyor.”

Kartı online işlemlere açma dönemi

BDDK’nın kararı ile getirilen onay mekanizmasının ilk aşamada e-ticaret hacmini düşürebileceğini belirten Onur Küçük, kullanıcıların sisteme uyum sağlamasıyla geçiş sürecinin tamamlanacağını ve hacmin yeniden mevcut seviyeye ulaşacağını kaydetti.

Daha önce 17 Ağustos 2017’de başlayacağı duyurulan kartların e-ticaret ve online alışveriş işlemlerinde kullanılabilmesi için onay zorunluluğu getirilen düzenlemeye geçiş süresi 31 Aralık 2017 tarihine uzatılmıştı. Yeni dönemde nelerin, nasıl değişeceğini öğrenmek için “10 soruda kartları internete ‘aç-kapa’ dönemi” yazımıza göz atabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın