İnternetin en yaramaz çocukları hangi ülkede? [Araştırma]

Siber güvenlik kuruluşu Kaspersky Lab, son 12 ay içerisinde internette en fazla riskli davranışı sergileyen çocukları inceleyerek hangi ülkenin çocuklarının en yaramaz olduğunu ortaya koydu. Araştırma, aslında özellikle yaklaşan yılbaşı ile birlikte hediye beklentisi içine giren çocuklar için ‘yaramaz’ kelimesi kadar masum olmasa da çocuklar için güvenli internet kavramının önemine dikkat çekiyor.

Aile Kontrolü modülünün küresel çapta istatistiklerini temel alan araştırmaya göre, yasal sorumluluk yaşının altındaki çocukların tehlikeli sitelere girme girişimlerinin en yoğun olduğu ülke olan İsrail’i (775), Birleşik Krallık (460), ABD (352), İsveç (345) ve Kanada (302) takip ederken, Türkiye (81) ise birçok ülkenin ardından 31. sırada yer alıyor.

Aralık 2015 ve Kasım 2016 arasındaki dönemi kapsayan araştırma, Kaspersky Lab’ın Windows ve Mac OS X için sunduğu ve Aile Kontrolü modülü aktif olan güvenlik çözümlerinden toplanan verileri içeriyor.

İstatistikler, Kaspersky Lab uzmanlarınca çocuklar için en tehlikeli olarak belirlenmiş 7 kategorideki sitelere girme girişimlerini temel alıyor ve bir yıl içerisinde kullanıcı başına düşen girişimlerin sayısını temsil ediyor.

Türkiye’de az da olsa silah/patlayıcı sitelerine giriyorlar

Araştırmanın sonuçlarına göre, “erişkinlere yönelik içerik” (39 girişim) ve lisanssız ürünleri içeren “Yazılım, ses ve video” (104) kategorisindeki sitelere en çok Japonya’daki çocuklar girmeye çalışıyor. Genç İtalyanlar en çok “kumar” ile ilgilenirken (3.6 girişim), Portekiz’deki çocukların ise en çok “sakıncalı dil içeren siteleri” ziyaret ettiği (60) ortaya çıkıyor.

Alkol, tütün ve/veya narkotiklere (687) ve silahlara/patlayıcılara (3.8) en çok ilgiyi İsrailli çocuklar gösterirken, şiddet içeren sitelere ise en çok ABD’deki çocukların girmeye teşebbüs ettiği görülüyor.

Türkiye’deki çocuklar ise “silahlar/patlayıcılar” kategorisindeki sitelere en az ilgi gösteren çocuklar olarak göze çarpıyor (0.6). 

Söz konusu girişimlerin hepsinin kasıtlı olmadığını, örneğin çocukların bu sitelere yanlışlıkla bir reklama veya bir başkası tarafından paylaşılmış olan bir linke tıklayarak gitmiş olabileceği ihtimalini de unutmamak gerekiyor.

Anne ve babalar her an yanlarında olamaz!

Diğer yandan, Kaspersky Lab tarafından 2016’da yapılan ve 7 ülkede 3780 aileyi kapsayan bir diğer araştırmaya göre Rus ve ABD’li gençler, diğer ülkelerdeki yaşıtlarına kıyasla potansiyel tehlikeli online aktivitelerini ebeveynlerinden saklayabiliyor ve çocuklar için uygunsuz olan içerikleri tüketiyorlar.

Anne ve babaların, çocuklarını gerçek ve sanal dünyada uygunsuz ve kimi zaman da tehlikeli bilgilerden korumak durumunda kaldığına dikkat çeken Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, şunları söyledi:

“Anne-babalar, çocuklarının örneğin pornografik veya uyuşturucu kullanımını teşvik eden sitelerle karşılaşmasını engellemek için her an yanlarında olamazlar. Bu yüzden özel bilişim teknolojileri çözümleri, ebeveynleri uyarmak ve çocukların bu tarz içeriğe ulaşmasını engellemek için çok önemli.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın