Mobilde temkinli, PC’de rahatız

Siber tehditlerin Türkiye’de hala hafife alındığına dikkat çeken  uluslararası siber güvenlik kuruluşu Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Ivan Romashko, “Türkiye’deki birçok kullanıcı ‘Bana bir şey olmaz’ diye düşünüyor. Ancak siber saldırılar, sıklıkla ev kullanıcılarını hedefliyor. Maddi kayıpların yanısıra fotoğraf ve video gibi kişisel veriler, geri dönüşü olmayan bir şekilde yok olabiliyor” dedi.

Siber terörizmdeki artışla hem dünyada hem de Türkiye’de bilişim istihbaratının gündemin önemli bir maddesi haline geldiğinin altını çizen Romashko, “Araştırmalarımıza göre Türkiye’deki kullanıcılar mobil telefonlarındaki uygulamaları güncelleme konusunda fena değil. Yüzde 69’u güvenlik yamalarını çok bekletmeden yapıyor. Ancak PC ve tabletleri için aynı özeni göstermiyorlar. Kullanıcıların sadece yarısı bu cihazlardaki uygulamalarını güncelliyor” diye konuştu.

Türkiye’de yüzde 14 pazar payı var

Siber suçla mücadelede Türkiye ile işbirliğine açık olduklarını belirten Romashko, Türkiye’nin yerli siber güvenlik yazılımı konusundaki çalışmalarına ilişkin olarak ise şunları söyledi:

“32 ülkedeki 37 ofisimiz, her gün dünyanın dört bir yanından siber tehditlere dair istihbarat alıyor. Ürünlerimizi bu doğrultuda en kısa sürede güncelliyoruz. Ülkelerin tek başlarına ve kısa bir süre içerisinde bunu yapabilmesi hayli zor, hatta imkansız.”

Gelirlerinin yüzde 60’ını bireysel kullanıcılardan sağladıklarını ifade eden Romashko, Türkiye’de birçok kamu kuruluşunun yanısıra medya, eğitim ve sağlık alanında da siber tehditlere karşı koruma sağladıklarını belirtti.

2008 yılında İstanbul ve 2016 yılında da Ankara’da ofis açtıklarını aktaran Ivan Romashko, Türkiye’de siber güvenlik pazarında yüzde 14’lük paya sahip oldukları bilgisini verdi.

Basit ama bunları yapın: Güncelle ve yedekle

Romashko, WannaCry ile birlikte artan fidye yazılımlarının geleceği ve yeni tehditler konusunda ise şunları söyledi:

* Casusluk da mobilleşecek. Casusluk faaliyetlerinin ana hedefi büyük oranda mobil cihazlar olacak. Güvenlik endüstrisinin mobil işletim sistemlerine adli analiz için tam erişim izni alma konusunda zorlanmalarından faydalanacaklar.

* Yüzde 100 koruma diye bir şey yok. İnsan hataları ve zayıflıkları, ‘hacker‘ların en fazla güvendiği noktalar. Her kullanıcı veya şirket, yazılım güncellemelerini hiç bekletmeden yapmalı. Verilerini düzenli olarak yedeklemeli. Çok basit gibi görünen bu konu hayati önem taşıyor.

Ivan Romashko kimdir?

Ivan Romashko, Mayıs 2017’de Kaspersky Lab’in Türkiye Ülke Müdürü oldu

1998 yılında Rusya’nın Tomsk Devlet Üniversitesi’nden mezun olan Ivan Romashko, 2006-2014 yılları arasında Toshiba’da çeşitli pozisyonlara görev aldı. 2014 yılında Kaspersky Lab’ın Rusya ofisinde çalışmaya başlayan Romashko, Mayıs 2017’de Kaspersky Lab Türkiye’nin yeni genel Müdürü oldu.

Şirketin İstanbul ofisinin başına geçen Romashko, Kaspersky Lab’ın Türkiye’deki faaliyetlerinden ve şirketin bölgedeki konumunu güçlendirmekten sorumlu. 1997’de kurulan Kaspersky Lab’in dünya genelinde 270 bin kurumsal müşterisi ve 400 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın