Kaspersky Lab’dan Android için ücretsiz VPN uygulaması

Siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’in Android cihazlara özel olarak internet üzerinden aktarılan kullanıcı verilerini korumaya yarayan yeni ücretsiz VPN programı Kaspersky Secure Connection for Android uygulaması çıktı. Uygulama, veri trafiği, cihazın bağlandığı Wi-Fi ağının yanı sıra, ziyaret edilen sitelerin ve açılan uygulamaların güvenlik seviyesine bağlı olarak otomatik olarak etkinleşiyor. 

Kaspersky’nin Android uygulaması ayarlara bağlı olarak, alınan ve gönderilen tüm veri trafiğini sürekli olarak şifreleyebiliyor.  Veya bunu güvenliğin özellikle önemli olduğu zamanlarda, mesela kullanıcı güvensiz bir Wi-Fi ağına bağlandığı zaman yapabiliyor.

Uygulama finansal bilgiler içeren web siteleri ve uygulamalar (bankalar, e-ticaret siteleri, ödeme sistemleri) veya sosyal ağlar açılırken koruma özelliğini varsayılan olarak aktif hale getiriyor. Kullanıcı ayrıca ek olarak koruma istediği siteleri veya uygulamaları da seçebiliyor.

Ücretsiz VPN programı hangi ülkelerde kullanılamıyor?

Uygulama sınırlı sayıda cihaz için her gün cihaz başına 200 MB trafiği ücretsiz olarak şifreliyor. My Kaspersky portalına kaydolan kullanıcılar ise gün başına 300 MB trafik hakkı elde ediyor. Ücretli sürüm ise seçilen aboneliğe göre aylık veya yıllık olarak beş cihaza kadar sınırsız trafik vadediyor. 

Kaspersky Lab Tüketici İşleri Birimi Başkanı Andrei Mochola, yıl sonuna doğru iOS cihazları için de benzer bir çözüm sunmayı planladıklarını söyledi. 

Şirketin faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde kullanıma sunulan program yasal kısıtlamalar sebebiyle Beyaz Rusya, Umman, Pakistan, Katar, İran, BAE, Suudi Arabistan, Çin ve Hong Kong’ta kullanılamıyor.

Dörtte biri güvenli değil

Açıklamada, dünya çapında her dört kablosuz ağdan birinin (yüzde 28) güvenli olmadığının altı çizildi. Kaspersky, trafik şifreleme veya daha çok bilinen adıyla VPN’nin (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ), internet bağlantısı üzerinden iletilen bilgilerin ele geçirilip kötü amaçla kullanılmasını engellediğine dikkat çekti.

Kaspersky Secure Connection for Android uygulamasına buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın