Kaybolan cep telefonu nasıl bulunur? [Aklınızda Bulunsun]

Çoğumuzun başına ya geldi, ya belirli aralıklarla geliyor ya da gelecek… Kaybolan telefonumu nasıl bulabilirim? Akıllı telefonunuz kaybolursa, ne yapmalısınız?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) verilerine göre Türkiye’de günde ortalama 120 telefon için kayıp/çalıntı ihbarı yapılıyor. 2014 yılında 35 bin olan ihbar sayısı 2015’te 44 bini aşmış. Resmi olarak “Cep telefonu kaybolan veya çalınan abone ne yapmalı?” sorusunu bir yana bırakıp (ama cevabını da buradan hatırlatalım), iOS ve Android başta olmak üzere kaybolan telefonun, internet üzerinden izinin nasıl sürülebileceğine geçelim.

iPhone’umu Bul

iphonumu-bul

Apple’ın bulut depolama servisi iCloud üzerinden çalışan “iPhone’umu Bul” servisi ile iPhone’un yanısıra kaybolan iPad, iPod Touch veya Mac‘inizi de harita üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Apple ID ve parolanızla iCloud.com sitesinde oturum açarak ulaşılabilen servisin “Kayıp Modu” özelliğiyle aygıtınızın sadece o anda değil, öncesinde de nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Servis ile aygıtınızı anında kilitleyebilir ve ona iletişim numarası içeren bir mesaj gönderebilirsiniz. Bu sayede aygıtınızı bulan kişi (tabi kimin eline düştüğüne bağlı olarak), içindeki diğer bilgilere erişmeden kilit ekrandan sizi arayabiliyor.

Aygıtınızı bulamıyorsanız, hemen Kayıp Modu’na geçirin. Sizden başka birinin kişisel bilgilerinize erişmesini önlemek için dört basamaklı bir kod girin. Cihazınızın yanlış ellere düştüğünden endişeleniyorsanız, kişisel verilerinizi silmek ve cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürmek için “uzaktan silme” işlemini başlatabiliyorsunuz. Aygıtınızı bulduğunuz takdirde, iCloud yedeklemenizden içeriği geri yükleyebilirsiniz.

Android Telefonumu Bulandroid_device_manager

Google’ın Android işletim sistemli mobil cihazları için sunduğu Android Cihaz Yöneticisi ile kaybolan telefonunuzu harita üzerinden takip edebilirsiniz.

Cihazının konumunu bulmanın yanısıra Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak uzaktan cihazınızın zilini çaldırabilir, kilitleyebilir, cihazınızdaki her şeyi silebilir veya kilit ekranına bir telefon numarası ekleyebilirsiniz. 

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanabilmeniz için öncelikle cihazınızın açık ve Google Hesabınızla ilişkilendirilmiş olması gerekiyor.

Markasına göre diğerleri

Cihazınızın markasına göre (Samsung, Windows Phone, HTC, LG, Sony Xperia) üreticilerin sunduğu alternatif “Telefonumu Bul” servisleri ise şunlar:

 

Samsung Telefonumu Bul kayip-telefon

 

Windows Telefonumu Bul

 

HTC Telefonumu Bul

 

LG Telefonumu Bul

 

Sony Xperia Telefonumu Bul

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın