Google ve Samsung kırılamayan şifre testini geçip sertifikasını aldı

Google ve Samsung’un da aralarında bulunduğu 18 şirketin 31 hizmeti, kırılamayan yeni nesil şifre sertifikasını almaya hak kazandı. Yeni nesil şifre teknolojileri ve standartları geliştirmek için 2012 yılının temmuz ayında kurulan ve 2013 yılının şubat ayında hayata geçirilen FIDO (Fast Identity Online) Birliği’nin duyurusuna göre 18 şirketin 31 farklı ürünü, FIDO’nun resmi biyometrik onay sertifikasını kullanmaya başladı. FIDO’nun belirlediği ve 2014 yılının sonunda kullanıma sunduğu açık standardın 1.0 versiyonunu başarılı bir şekilde geçmeyi başaran şirketler arasında, Google’ın “Oturum Açma” servisi ve Samsung’un “Güvenli Kimlik Tespiti” de yer aldı.

google-YubiKey

Google, şifre yerine güvenlik anahtarı ile de oturum açabiliyor.

Halihazırda FIDO’nun iki farklı standardı bulunuyor. Bunlardan ilki “İki Aşamalı/Adımlı Güvenlik Doğrulaması” diğeri ise biyometrik temelli “Şifresiz” teknoloji standardından oluşuyor. Google’ın iki aşamalı güvenlik anahtarı, FIDO sertifikası alan en büyük sistem olurken, “Yubico Key” (YubiKey) adı verilen USB tabanlı bu şifreleme anahtarıyla, oturum açma işlemi için standart şifre girmek gerekmiyor.

Samsung-touch-id

Apple Pay’e rakip olan biyometrik mobil ödeme sistemi Samsung Pay, Galaxy S6 modelleriyle birlikte tanıtılmıştı.

FIDO sertifikası alan Samsung’un akıllı telefonları Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile birlikte tanıttığı parmak izi tarama esasına dayalı mobil ödeme sistemi Samsung Pay’de kullandığı teknolojide ise kimlik doğrulama tamamen biyometrik olarak güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Apple’ın iPhone 5S ile birlikte sunduğu parmak izi tanıma sistemi TouchID’yi geliştiren Nok Nok isimli yazılım şirketinin de FIDO sertifikası alan ilk şirketler arasında yer aldığını ancak iPhone ve Apple Pay ile ilgili sertifikanın henüz teste tabi tutulmadığını belirtelim.

FIDO sertifikasının önümüzdeki dönemde akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi cihazların yanısıra, ev, otomobil, ve nesnelerin interneti gibi alanlar da da yaygınlaşması bekleniyor.

FIDO sertifikası alan şirket ve ürünlerinin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz. FIDO sisteminin nasıl çalıştığına ilişkin infografiği ise aşağıda bulabilirsiniz.

 

FIDO-sertifikasi

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın