Emoji öldü, yaşasın Memoji!

Mobil cihazlarda artık mesajlaşma demek “emoji” demek, fotoğraf denilince ise hemen “selfie” akla geliyor. Peki ikisi birleşince ne olur? Fotoğraf düzenleme uygulaması Facetune’un yayıncısı Lightricks, Memoji adı verdiği uygulamayı kullanıma sundu. iPhone ve iPad’ler için geliştirilen Memoji uygulaması selfie fotoğraflarınızı deyim yerindeyse ‘emoji’leştiriyor.

Kullanıcı mobil cihazının selfie kamerası ile çektiği veya cihazının galerisinden seçtiği fotoğraflara gülücük, öpücük, mutluluk, kızgınlık, yorgunluk, kalp ve göz yaşı gibi emoji ifadeleri verebiliyor.

Snapchat filtrelerini andıran bu görüntüler, emoji fotoğraflarının yanısıra GIF’lere ve videolara dönüştürülüyor. Kullanıcılar, kişiselleştirilmiş emojilerini, yazışırken kullanabiliyor.

Kişiye özel emoji

Üstelik Memoji ile sadece kendi fotoğrafınız ile değil, başkalarının fotoğraflarını özel emojilere çevirebiliyorsunuz. Kullanıcılar, oluşturdukları kişisel emoji fotoğraflarını ve videolarını telefonunlarının galerisinde saklayabiliyor, Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal mecralarda paylaşabiliyor.

Memoji uygulamasını geliştiren İsrail merkezli Lightricks’in CEO’su Zeev Farbman, uygulamanın hikayesini şöyle anlatıyor: “Fotoğraf çekilirken genelde gülmem. Hatta kız arkadaşım bir gün benim gülerkenki fotoğrafımı gösterdiğinde, şaşkına dönmüştüm. Neyse ki artık Memoji var..”

“Memoji from Facetune” adlı uygulamayı aşağıdaki linkten ücretsiz indirebilirsiniz.

iOS

Memoji örnekleri vermeden bitirmek de olmaz…

Öpücük Memojisi

Kalp Memojisi

 

Kızgınlık Memojisi

Emoji sayısı 2623’ü geçti

Unutmadan; her geçen gün bir yenisi ile tanıştığımız kayıtlı emojilerin sayısı binleri çoktan aştı. Dünya genelinde emoji işaretleri için konsorsiyum olarak kabul edilen Unicode tarafından yayınlanan emoji kodlarının sayısı 2623’ü bulmuş durumda. Meraklısına sıralı tam emoji listesi


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın