Dans eden, espri yapan komedyen robot: Marilyn Monrobot

Analytics Center / smartcon tarafından düzenlenen ve Büyük Veri (Big Data) ile Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında önde gelen isimleri bir araya getiren smartcon2016 İstanbul Zirvesi’nde dünyanın ilk robotik stand-up komedyeni Heather Knight, geliştirdiği “Marilyn Monrobot” adlı robotuyla yer aldı.

Yapay zeka temelli öğrenebilir robot, Marilyn Monrobot, seyircilere “Merhaba” diyerek başladığı şovuna danslarıyla damgasını vurdu. Etkinlikte robotların tarihsel gelişimi hakkında da bilgi veren Heather Knight, “karizmatik robotlar” olarak adlandırdığı öğrenebilir robotların, gelecekte kullanım alanının oldukça genişleyeceğine değindi.

Marilyn-Monrobot

Marilyn Monrobot & Heather Knight

Dünyadaki en büyük inovasyonların “Eğlence” ve “Robotik” alanlarının kesişiminden doğduğuna dikkat çeken Heather Knight’ın geliştirdiği Marilyn Monrobot’un adı, Marilyn Monroe ve Star Trek karakterinden ilham alınarak konulmuş. İnsanların tepkisini ölçüp, buna göre espri tarzını belirleyen robot, Büyük Veri, yapay zeka ve robotik teknolojilerle neler yapılabileceğinin eğlenceli bir dile aktarıyor. Marilyn Monrobot ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Türkiye ‘Büyük Veri’de moda düşkünü!

smartcon2016 İstanbul Zirvesi’nde Analytics Center ile kariyer.net’in birlikte gerçekleştirdikleri “Türkiye Analitik Yetenek ve Yetkinlik Araştırması”nın sonuçları açıklandı. Smartcon & Analytics Center kurucu ortağı Emre Yayıcı ve Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz tarafından sonuçları açıklanan ve Kariyer.net’in üye ve ilan verileri dikkate alınarak yapılan çalışmada Türkiye’de en fazla analitik yetkinliğe sahip çalışanı olan sektörler şöyle sıralandı: Bilişim (%44), Finans (%22), Telekom (%13). Araştırmaya göre bu alanlarda çalışanların %28’i 3-5 yıl, %26’sı 0-2 yıl ve %20’si 6-8 yıl tecrübeye sahip.

Dijital ve liderlik yetkinlikleri incelendiğinde, araştırmadan çıkan sonuçlar Türkiye’deki “Dijital Ustalığın” seviyesini de gözler önüne serdi. Buna göre, dünya kriterleri dikkate alındığında “Moda Düşkünleri”, “Yeniler”, “Muhafazakârlar” ve “Dijital Ustalar” olarak sınıflandırılan dijital ustalık seviyesi Türkiye için “Moda Düşkünü” olarak tespit edildi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın