Çalınan kredi kartı ne kadar hızla dünyaya yayılıyor?

Siber korsanlar internet ortamında ele geçirdikleri bilgileri ne kadar hızla yayıyor? Bu soruya cevap vermek için yola çıkan Silikon Vadisi merkezi online güvenlik kuruluşu Bitglass, kredi kartı dolandırıcılığına yönelik internet dünyasının kara yüzündeki (Dark Web) ilk veri izleme deneyini gerçekleştirdi.

Sahte ad soyad, kredi kartı, adres, telefon ve sosyal güvenlik numarası gibi binlerce bilgiyi internete sızdıran şirket, bu verilerin ‘hacker’lar tarafından nasıl ve ne hızda paylaşıldığını ölçümledi. Sonuçlar oldukça çarpıcı…

Aralarında Türkiye de var

kredi-kart-hacker

Excel dosyası olarak hazırlanıp, Bitglass’ın proxy sunucusuna yüklenen bu bilgiler, sadece birkaç gün içinde 3 kıtada 5 ülkeye yayıldı ve 200’den fazla görüntülenmeye ulaştı. Verilerin yüklendiği 12. günde 5 (Kuzey Amerika, Asya, Avrupa, Afrika, Güney Amerika) kıtada 22 ülkeye yayılan bu bilgiler, 1081’den fazla kez tıklandı. Deneyde, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı bu 22 ülke arasında, siber suç faaliyetlerinin en yoğun olduğu ülkeler ise Rusya, Çin ve Brezilya oldu. Kişisel bilgileri ele geçirip, yaymada, Rusya ve Nijerya merkezli 2 siber organize suç örgütü öne çıktı.

Hırsızların taktikleri belli

phishing

Online ortamdaki bu bilgilerin yüzde 53’ü kötü amaçlı yazılım (malware) ve “hack”leme eylemleriyle ele geçirildi. Oltalama (phishing) tekniği kullanılarak yapılan deneyde, bu bilgilerin ele geçilip, tüm dünyaya yayılma süresi 205 günde tamamlandı.

Siber hırsızların, yeni yöntemlerine ve hızlarına yenik düşmemek için online ortamda kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri buradan okuyabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın