Amazon Echo’ya yeni rakip: Lenovo Akıllı Asistan

Lenovo, Amazon’un ev içi akıllı cihazı Amazon Echo’ya rakip olan akıllı asistanını ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES 2017’de tanıttı. Lenovo, geliştirdiği Lenovo Akıllı Asistan (Lenovo Smart Assistant) uygulaması ile gündelik hayatı kolaylaştırmayı hedefliyor.

Kullanıcısının sesli komutlarına duyarlı dijital bir kişisel asistan olarak tasarlanan Lenovo Akıllı Asistan uygulaması, Amazon Alexa işbirliği ile geliştirildi. Lenovo Akıllı Asistan cihazıyla gelen 360 derece ve 5 metreye kadar ses algılayabilen mikrofonlar sayesinde kullanıcılar, konuşarak internet aramalarını yapabiliyor, müzik çalabiliyor, liste ve takvimlerini oluşturabiliyor.

Bulut teknolojisi destekli uygulama ile tüm arama sonuçlarının listesi tutabiliyor ve cihaz kullanıcıyı tanıyarak, daha iyi sonuçlar sunabiliyor. Lenovo akıllı av aletleri ve diğer üçüncü parti cihazlarla uyumlu olacak şekilde tasarlanan Lenovo Akıllı Asistan, açık gri, yeşil ve turuncu olmak üzere 3 farklı renk seçeneğine sahip.

Fiyatı 129 dolardan başlıyor

PC, Android ve iOS uyumlu olarak geliştirilen Lenovo’nun akıllı asistanının fiyatı 129.99 dolardan başlıyor.  Daha iyi bir ses kalitesi için Harmon Kardon destekli olan Lenovo Akıllı Asistan modelinin fiyatı ise 179.99 dolar.

Lenovo’nun CES 2017’de tanıttığı yenilikçi bulut depolama çözümü Lenovo Smart Storage’ın fiyatı ise 139.99 dolardan başlıyor. Yapılan açıklamaya göre Lenovo’nun akıllı asistan modelleri Mayıs 2017’da satışa sunulacak.

Lenovo PC & Akıllı Cihazlar Grubu Başkan Yardımcısı Johnson Jia, yeni ürün ve servisle ilgili şunları söyledi: “Sadece günümüz teknolojisini yansıtan akıllı cihazlar yaratmıyoruz. Tıpkı insan IQ’sunun uygulamaya konulabilen bilgileri ölçmesi gibi, akıllı cihazların da kullanıcılarını anlaması ve onların günlük hayattaki beklentilerine cevap verebilmesi oranında ‘akıllı’ olduklarına inanıyoruz.”

Amazon Alexa Başkan Yardımcısı Steve Rabuchin ise şunları ifade etti: “Alexa destekli Lenovo Akıllı Asistan’ı kullanıcılara sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Amazon’da kullanıcılarımıza çok sayıda seçenek sunmak için çalışıyoruz. Lenovo’nun yeni Akıllı Asistanı, Alexa Ses Hizmetleri (AVS) aracılığıyla tam olarak bunu yapıyor.”


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Amazon Echo’ya Yeni Rakip: Lenovo Akıllı Asistan - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın