Daha çok ‘like’ almak için neler yapılıyor? [Araştırma]

Kaspersky Lab’in araştırmasına göre, insanlar arkadaşlarına gösteriş yapmak, mümkün olduğunca çok ‘like almak için’ ve ‘kendileri hakkında iyi hissetmek için’ sosyal medyaya yöneliyor. Bazıları ise çevreleri tarafından kabul görmek için uğraşırken gerçekleri saptırmaktan ve hayatlarını olduğundan daha iyi göstermekten geri kalmıyor.

Kaspersky Lab’in araştırmasına göre, her 10 kişiden biri sosyal medyada daha fazla insanın beğenisini toplamak için gerçeği çarpıtıyor. Türkiye’de ve erkeklerde ise bu oranlar daha da yüksek. Kaspersky Lab’in araştırmasındaki dikkat çekici  tespitler şöyle:

  • Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının yüzde 16’sı, dikkat çekmek ve çok sayıda “like” almayı garantilemek için bir yerdeymiş gibi görünüyor veya yapmadığı halde bir şeyler yapıyormuş gibi davranıyor. Bu oran erkeklerde yüzde 18’e yükseliyor: Birçoğu hayatlarını gerçekçi bir şekilde paylaşmak yerine sosyal medyada ilgi çekmeyi tercih ediyor.
  • Araştırma, erkeklerin sosyal medyada “like” alma konusunda daha hassas olduğunu; beğeni toplamak için kadınlara oranla arkadaşları veya işverenleri hakkında utanç verici veya gizli olan şeyleri ortaya çıkarma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Erkekler daha hassas çıktı!

  • Türkiye’deki erkeklerin yüzde 11’i kadınların yüzde 9’una kıyasla iş arkadaşıyla ilgili gizli bir bilgiyi açığa vurabileceklerini; yüzde 10’u işverenleriyle ilgili gizli bir paylaşım yapabileceklerini; yüzde 7’si de kadınların yüzde 5’ine göre bir arkadaşı için utanç verici olan bir şeyi ortaya çıkarabileceklerini belirtiyor.
  • Kadınlar umdukları gibi “like” almazlarsa üzülüyor ve hayal kırıklığına uğruyorlar. Yüzde 23’ü, paylaşımlarını az sayıda kişinin beğenmesi halinde arkadaşları arasında popüler olmadıklarını düşünüyor; bu oran erkeklerde yüzde 21. Erkeklerin yüzde 23’ü ayrıca, kendileri için önemli olan biri onları “like”lamazsa üzüldüklerini de itiraf ediyor.

Erkeklerin sosyal uyuma daha az odaklanmış olduklarına ve bu nedenle daha çok risk almak isteyebileceklerine değinen Würzburg Üniversitesi’nden Medya Psikoloğu Dr. Astrid Carolus, “Erkeklerin yüzde 15’i kadınların yüzde 8’ine kıyasla, alkol etkisi altındaki bir arkadaşının fotoğrafını çekebileceğini; yüzde 7’si kendini açığa vuran bir fotoğrafını yayınlayabileceğini; Başka bir yüzde 7’lik dilim de kadınların sadece yüzde 3’üne kıyasla, kendilerine ait müstehcen bir fotoğrafı yayınlayabileceğini açıklıyor” diyor.

Kaspersky Lab Sosyal Medya Başkanı Evgeny Chereshnev de konuya ilgili olarak şunları söylüyor: “Sosyal onaylanma adına yapılan bu araştırma da gösteriyor ki, insanlar paylaşacakları içerik ile neyin gizli tutulması gerektiği arasındaki sınırı görmeyi bıraktılar; fakat hem kendimizin hem de başkalarının gizliliğini korumak önemlidir. Sonuçta, insanlar sosyal medyada paylaştıkları bilgiler konusunda daha bilinçli olmalı.”   


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın