Linkedin’i amacı dışında kullanan 7 Türk tipi

Adı üzerinde profesyonel sosyal ağ. Ne Facebook, ne de Twitter. Bu yüzden belki de en dikkatli kullanılması gereken sosyal uygulamaların başında geliyor. Gelecekte patronunuz ya da yöneticiniz olacakların hepsi burada pusuya yatmışlar sizi bekliyor. Linkedin’deki en küçük hatanız bile kariyer basamaklarınızın önüne set çekebiliyor. Bu hatalar da Türkiye’deki Linkedin kullanıcıları tarafından sık sık yapılıyor. Sonradan pişman olmamanız için bir liste hazırladık. İşte Linkedin’i amacı dışında kullanan 7 Türk tipi…

 

1- Abi şurada bi kız buldum…

linkedin-kiz

Üzerine basa basa söylüyoruz, Linkedin bir arkadaşlık bir şirketi değil. Kız veya erkek arkadaş bulmak istiyorsanız, bunun için olarca ‘çöpçatanlık’ sitesi var. Yerlisi, yabancısı, akıllı telefon uygulaması birçok arkadaşlık sitesi bulunuyor. Linkedin’de beğendiğiniz o kişiyi de diğer sosyal ağlarda bulmaya çalışın. Kısaca bu konuda Linkedin’e güvenmeyin.

 

2- İşçi Bulma Kurumu değil

linkedin-is

Linkedin, her ne kadar profesyonel bir sosyal ağ olsa da bu mecrayı sadece iş veya işçi bulmak için kullanmak Türkiye’de yapılan hataların başında. Özellikle işten kovulanlar soluğu Linkedin’de alıyor. Paylaşımlar, direkt mesajlar vs… bu tiplerin en çok kullandıkları arasında. Sonuca gelirsek, gerçek Linkedin kullanıcıları bundan nefret ediyor.

 

3- Alexander Confused

linkedin-turkce

Linkedin’i yanlış kullanan tiplerin en sık yaptığı hatalar başında İngilizce biliyor gibi davranma geliyor. Profillerin bir kısmı İngilizce, bir kısmı Türkçe, ortaya karışık bir şeyler çıkıyor.  İngilizce bilmemek suç değil, öğrenmemek suç diyerek, profilinizi tek dilde oluşturmanıza dikkat edin.

 

4- Haberim yokken çekilmiş patron

linkedin-fotograf

Profesyonel ağda o ‘selfie’lerin, o ‘haberim yokmuş gibi çek pampa’ fotoğraflarının ne işi var? Tamam vesikalık fotoğrafınızı koyun demiyoruz, ancak en azından Facebook’taki profil fotoğrafınızı Linkedin’de kullanmayın. Nasıl yapacağınızın cevabını ise yabancıların profillerine bakarak öğrenebilirsiniz.

 

5- Everybody Facebook

linkedin-facebook

Facebook’tan kalma alışkanlıklar Linkedin’de de devam ettiriliyor. Tüm gruplara katılma isteği de tam Facebook’tan kalma bir alışkanlık. Haydi bu gruplara katıldınız, en azından arkadaşlarınıza teklif atmayın. Arkadaş listenizin içinde geleceğin patronları veya yöneticileri olabilir. Dikkat!

 

6- Vatana millete bir faydan dokunsun

linkedin-devlet

Bu yazıyı okuduktan sonra Linkedin hesabınızda mesajlar kutusunu açın. İlgi alanınızın dışında mesaj gönderen tipleri tek tek silin. Şaka değil. Bu kullanıcılar, tamamen Türk tipi Linkedin kullanıcısı. Siz de bunu yapıyorsanız, mutlaka arkadaş gruplarınıza ilgilenebileceği konu içeriklerini gönderin.

 

7- Takılıyoruz işte, hayat!

linkedin-hata-2

Tekrar söylüyoruz, bu siteyi kullanmak için işinizin düşmesini beklemeyin. Belirli aralıklarla yeni kişileri ağınıza ekleyin. Bunun gerçekten profesyonel bir ağ olmasını istediğinizi düşünelim, biri gelip size ‘Bağlantıların arasında X’i gördüm’ dediğinde birlikte yaptığınız işleri anlatmak var.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın