Sizinle aynı işi yapan ne kadar kazanıyor? Linkedin’de karşılaştır

İş dünyası profesyonellerine yönelik sosyal ağ Linkedin maaş karşılaştırma özelliğini devreye aldı. Çalışanların en çok merak ettiği soruların başında gelen, aynı meslek ve becerilere sahip ola diğer kişilerin ne kadar kazandığını gösteren özellik ile Linkedin kullanıcıları, kendi maaşlarını sektör ortalaması ile karşılaştırabiliyor.

linkedin.com/salary/ adresi üzerinden ulaşılabilen Linkedin Maaş Karşılaştırma özelliği, şimdilik sadece ABD, Kanada ve İngiltere’yi kapsıyor. Ancak Türkiye’deki Linkedin kullanıcıları da maaş karşılaştırma özelliği ile meslek grubu, deneyimi, eğitimi ve yabancı dil bilgisi gibi kriterlere göre ABD, Kanada ve İngiltere’de aynı işi yapanların yıllık kazançlarının ne olduğunu öğrenebiliyor. 

Türkiye’deki maaşınız, moralinizi bozacak!

linkedin-salaryLinkedin’in yeni özelliği ile “Sizin işinizi yapan yurtdışında ne kazanıyor?”, “Meslektaşlarınız yurtdışında ne kadar kazanıyor?” gibi soruların cevabını almak mümkün.

Daha yüksek maaş almak için ne yapılması gerektiğine konusunda ipuçları da veren özellik ile örneğin, yüksek lisans yapılması durumunda, bunun maaşa nasıl yansıyacağı analizi de sunuluyor.

Ancak şimdiden söyleyelim, yapacağınız karşılaştırmanın sonucu biraz moralinizi ve Türkiye’deki iş motivasyonunuzu biraz bozabilir!

460 milyondan fazla kullanıcısı olan Linkedin’in yaptığı açıklamada, maaş karşılaştırma özelliğinin 2017 yılında dünya genelinde kullanıma açılmasının planladığını da belirtelim.

Linkedin’de maaş karşılaştırma nasıl yapılır?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın