Türkiye’de her gün 3 milyon genç LoL oynuyor

League of Legends (LoL) oyununda geçen yıl SuperMassive takımını destekleyerek e-spor dünyasına adım atan Ülker, bu yıl League of Legends Şampiyonluk Ligi’nin sponsoru oldu. LoL‘un düzenleyicisi Riot Games ile Ülker arasında yapılan anlaşma kapsamında tüm LoL Şampiyonluk Ligi takım formalarının kollarında Ülker logosu yer alacak. Sponsorluk anlaşmasının imza töreninde verilen bilgiye göre LoL Türkiye oyuncu sayısı günlük 3 milyonu buldu.

Dünyada 100 milyondan fazla kayıtlı League of Legends oyuncusu bulunduğuna işaret eden Riot Games Türkiye Müdürü Bora Koçyiğit, Türkiye’de de her gün 14-28 yaşları arasında 3 milyon oyuncunun takımlar halinde bu oyunu oynadığını söyledi. Koçyiğit, şunları söyledi:

“2015 başında hayata geçen Türkiye’nin ilk profesyonel e-spor ligi olan Şampiyonluk Ligi’ndeki tüm profesyonel oyuncular, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından lisanslanıyor… Tüm dünyada, günlük 27 milyon oyuncunun oynadığı bu sanal strateji oyununun geçen yılki final maçı 370 milyon kişi tarafından izlendi. Maç 23 yayıncı tarafından 18 dilde canlı olarak yayınlandı.”

Futbol ve basketbol takımları sıraya girdi

Gençlerle, onların dilinde iletişim kurmayı çok önemsediklerini belirten pladis Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Pazarlama Başkan Yardımcısı Başak Karaca, “E-spora özel ‘mutluluk oynanır’ sloganıyla açtığımız YouTube kanalımızda 6 ayda 6 milyondan fazla izlenmeye ve yaklaşık 110 bin aboneye ulaştık. Şimdi bu alandaki faaliyetlerimizi bir adım öteye taşıyarak League of Legends Şampiyonluk Ligi’ne destek veriyoruz” dedi.

Beşiktaş, 2015 yılında dünyada bir ilk gerçekleştirerek Şampiyonluk Ligi’ndeki mevcut bir takımla lisans anlaşması yaptı. Ekim 2016’da Fenerbahçe e-spor takımını “1907 Fenerbahçe” adıyla kurarken, Galatasaray da Aralık 2016’da “Galatasaray e-sports” adıyla bu gruba katıldı. İzmir’in köklü kulüplerinden Karşıyaka da Ocak 2017’de e-spor takımını duyurdu.

Dünyada bunun çeşitli örnekleri var. 2016’da Avrupa Ligi’nde mücadeleye başlayan Schalke 04’ün yanı sıra geçtiğimiz sene PSG’de bu kervana katıldı. Ocak 2017’de yeni e-spor takımı açıklayan son uluslararası marka ise Miami Heat oldu.

LoL Dünya İstatistikleri

  • En çok oynanan online oyun
  • 100 milyondan fazla kayıtlı oyuncu
  • Günlük 27 milyon oyuncu
  • Oynayanların ağırlıklı yaş aralığı 14-28
  • 2016 finali – 370 milyon kişi / 18 dilde 23 yayıncı

LoL Türkiye İstatistikleri

  • En çok oynanan online oyun
  • 3 milyon oyuncu
  • Yaş aralıkları dünya ile paralel, 14 – 28
  • 2014, 2015, 2016 finalleri Ülker Sports Arena’da yapıldı.
  • 2016 TBF yayınını Youtube üzerinden 750 bin kişi izledi

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın