Apple’ın Siri’li ücretsiz macOS Sierra güncellemesi çıktı

Apple, masaüstü işletim sisteminin en yeni büyük sürümü olan macOS Sierra’nın ücretsiz güncelleme olarak sunulduğunu duyurdu. Apple‘ın sunduğu macOS Sierra, masaüstünde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış yeni özelliklerin yanı sıra, kullanıcıların iPhone ve iPad’lerde kullandığı akıllı asistan Siri’yi de Mac’e getiriyor.

macOS Sierra ile Mac’e gelen diğer özellikler arasında, Evrensel Pano, iCloud Masaüstü ve Belgeler, Otomatik Kilit Açma ve internette Apple Pay kullanımı da yer alıyor. mac-fotografflar-anilar

Yeni Anılar özelliği

Mac’lerin diğer Apple aygıtlarıyla birlikte daha da iyi çalışmasına yardımcı olacak şekilde geliştirilen macOS Sierra’da yer alan Fotoğraflar, favori fotoğraf ve videoların özel olarak derlenmiş koleksiyonlarını otomatik olarak oluşturan yeni bir Anılar özelliğiyle beraber geliyor.

Fotoğraflar uygulamasının resimlerinizdeki yüzleri, nesneleri ve sahneleri tanımlamak için gelişmiş bilgisayar görüşü kullanması sayesinde, fotoğraflarda içinde bulunan kişilere ve nesnelere göre arama yapılabiliyor.

Yeni Parlaklık düzenleme aracı ise, karanlık alanları parlaklaştırıyor ve belirli noktaları öne çıkararak fotoğrafların daha zengin ve capcanlı görünmesini sağlıyor.

iPhone, iPad ve Mac’ler arası içerik paylaşımı

mac-apple-dosya-paylasimMac’teki Siri, mesaj ve mail göndermenize, belgeleri bulmanıza, bilgi aramanıza, fotoğraf arşivinde arama yapmanıza, sistem tercihlerini düzenleme gibi fonksiyonları yerine getirebiliyor. Kullanıcılar ayrıca Siri sonuçlarını sürükleyip belgelere bırakabilecek veya daha sonra başvurmak üzere Bugün görünümüne iğneleyebilecekler.

Evrensel Pano, kullanıcıların bir Apple aygıtında bulunan bir uygulamadaki içeriği kopyalayıp başka bir Apple aygıtındaki farklı bir uygulamaya yapıştırmalarına olanak veriyor. iCloud Masaüstü ve Belgeler ile kullanıcılar artık iPhone ve iPad’den Masaüstündeki dosyalarına erişebilecekler. Otomatik Kilit Açma özelliğiyse, kullanıcıların kimliği doğrulanmış bir Apple Watch taktıklarında Mac’lerinde otomatik olarak oturum açmalarına imkan tanıyor.

Mac üzerinde Apple Pay ile ödeme başladı

mac-apple-paymacOS Sierra’daki internette Apple Pay kullanımı ile kullanıcılar Apple’ın internet tarayıcısı Safari üzerinden yaklaşık 300 bin online alışveriş sitesinde Apple Pay düğmesine basarak ödeme yapabiliyor. Satın alma işlemi, iPhone 6 veya daha yeni bir iPhone modelindeki Touch ID ya da Apple Watch kullanarak tamamlanabiliyor.

Ücretsiz güncelleme ile gelen özellikler

2009 sonundan itibaren piyasaya sunulan tüm Mac’leri destekleyen macOS Sierra, bugünden itibaren Mac App Store’dan ücretsiz güncelleme olarak indirilebiliyor. macOS Sierra’daki diğer öne çıkan özellikler ise şunlar:

os1012-iclouddrive_pr-print

  • Mesajlar kullanıcıların doğrudan uygulamanın içinden internet bağlantılarını önizlemelerine ve video klipleri oynatmalarına, kalp ve başparmakla onaylama  gibi bir Tapback kullanarak veya doğrudan mesaj konuşma balonuyla mesajları yanıtlamalarına, daha etkili mesajlar için büyük emoji’ler göndermelerine imkan sunarak yazışmaları daha ilgi çekici hale getiriyor.
  • Sekmeler artık Harita, Mail, Pages, Numbers, Keynote, TextEdit gibi birden çok pencereyi destekleyen Mac uygulamalarında ve hatta üçüncü taraf uygulamalarda kullanılabiliyor.
  • Resim İçinde Resim, Safari veya iTunes’da oynatılan bir videonun masaüstündeki bir pencerede görünmesini sağlıyor. Kullanıcıların çalışırken videoyu izleyebilmeleri için, boyutu ayarlanabilen bu pencere sürüklenebiliyor veya ekranın herhangi bir köşesine iğnelenebiliyor.
  • Optimum Depolama, Mac’in depolama alanı dolmaya başladığında sık kullanılmayan öğeleri bulutta depolayarak ve kullanıcıların artık gerekli olmayan uygulama ve dosyaları kaldırmalarına yardımcı olarak depolama alanını boşaltıyor.
  • iTunes’daki Apple Music, yeni müzikler keşfetmenin yanı sıra özel içeriklere ve yeni çıkanlara göz atmayı daha da kolaylaştırıyor.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın