6 yıl sonra kızıl gezegen Mars için yola çıkıyoruz!

ABD’li girişimci Elon Musk, insanlığı Mars’a götürecek olan “SpaceX Gezegenler Arası Taşıma Sistemi” planını tüm dünyaya açıkladı. Meksika’da düzenlenen 67. Uluslararası Uzay Kongresi’nde konuşan Musk, kurucusu olduğu SpaceX şirketi ile yürütülen Mars’a yerleşme planının ayrıntılarını yayınlanan özel video ile duyurdu. Buna göre Mars’ta yaşam için 2022’de düğmeye basılacak, 40 ile 100 yıl arasında Mars’a 1 milyon insan yerleşecek.

“İnsanlığı Mars’a nasıl götüreceğimizi ve orada kendi kendimizi idame ettirebileceğimiz şehirleri nasıl inşa edeceğimizi, çözdük” sözleriyle iddiasını ortaya koyan Elon Musk, insanlık tarihinin en büyük meraklarından biri olan Mars yerleşimi için düğmeye bastıklarını söyledi.

Tek yön gidiş bileti 100 bin dolar! 

mars-spacexMars’ta insanlığın kolonileşme çalışmaları, “Gezegenler Arası Taşıma Sistemi” aracılığıyla yapılacak. Güneş enerjisinden yararlanacak olan taşıma sisteminde yakıt olarak oksijen/metan kullanılacak.

Başlangıç aşamasında Mars’a bir insanın kendi kendini idame ettirebileceği bir yapının kurulabilmesinin maliyeti yaklaşık 10 milyar doları bulacak. Ancak Musk’un tahminlerine göre projenin geliştirilmesiyle bu maliyet ilerleyen yıllarda düşecek ve Mars’a gidebilmek için kişi başına maliyetler 100 bin dolara kadar inecek.

1 milyon insan Mars’a yerleşecek

elon-musk-mars-spacex

SpaceX ile 2022 yılında başlatılacak olan Mars’e seyahat projesinde, her uzay mekiği 1000 kişiyi taşıyacak. Ve Mars’ta 1 milyon insanın yerleşmesi için yaklaşık 10 bin seyahat yapılması gerekecek.

Musk ve SpaceX’in analizine göre Mars’ta kendi kendini idame ettirebilecek 1 milyon kişilik bir koloninin yerleşmesi 40 yıl ile 100 yıl arasında başarılabilecek. SpaceX ile insanlığın kızıl gezegen Mars’a yerleşmesinin ardından ise Saturn’e yolculuk projesi başlatılacak.

Elon Musk’ın açıkladığı “Gezegenler Arası Taşıma Sistemi” ile Mars’a seyahat şu şekilde gerçekleşecek:


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Mars’a Yolculuk Gerçek Oluyor! – Bilgitivi

Bir Cevap Yazın