Jetpack ile 2 yıla kalmaz herkes jetini sırtına takıp uçacak

Yeni Zelanda’lı Martin Aircraft şirketinin geliştirdiği bireysel uçuş jeti ‘Martin Jetpack‘, 2016’da satışa çıkıyor. 21 milyon ABD Doları büyüklüğündeki halka arzının ardından bugün Avustralya Borsası’nda işlem görmeye başlayan şirket, ‘Martin Jetpack’in gelecek planlarını da kamuoyuna duyurdu.

Buna göre şirketin 30 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı ve son (12.) prototipi saatte 75 km hıza ulaşıp, 1000 metre yüksekliğe kadar çıkabilen bireysel uçuş jeti, 2016 yılının ikinci yarısında önce acil yardım ve kurtarma çalışmalarında kullanılacak ve ardından 2017 yılında satışa çıkacak. Martin Jetpack’in son tüketici fiyatının ise 200 bin ABD Doları (493 bin TL) seviyesinde olması bekleniyor.

Acil yardım ve sınır güvenliğinde kullanılacak

jetpack2

Toplam 77 milyon dolarlık piyasa değeriyle borsada işlem görmeye başlayan şirketten yapılan açıklamada, “Bireysel uçuş jetlerini, artık bir bilim kurgu hayali olmaktan çıkaracağız. Başarılı halka arzımızdan sonra tüm konsantrasyonumuz Jetpack’in ticarileştirilmesi ve bireysel tüketicilere sunulması olacak” denildi. 2016’da dünyanın ilk ticari bireysel jet üreticisi olmaya hazırlanan Martin Aircraft, insanlı ve insansız uçabilen Jetpack’in ilk olarak kullanılacağı alanlar ise itfaiye, arama ve kurtarma, acil yardım servisleri, can kurtaran, boru hattı denetimleri ve sınır güvenliği olacak.

Tam dolu bir depo ile 30 dakika havada kalabilen Martin Jetpack’in ağırlığı 114 kilogram, uzunluğu 1.7 metre ve yakıt kapasitesi ise 19 litre. İnsansız hava araçları olan ‘drone’ların giderek yaygınlaştığı bir dönemde Jetpack’in geleceğinin ve yasal durumunun ne olacağı ise merak konusu.

Jetpack’in test uçuşunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın