‘Parkta yatarım ama cep telefonumdan ayrılmam’

Ödeme teknolojileri kuruluşu Mastercard’ın ERA Research & Consultancy ile birlikte Türkiye’de 12 ilde gerçekleştirdiği “Dijital Kullanım Araştırması” raporu yayımlandı. Türklerin cep telefonu olmadan yaşayamadığını gösteren rapora göre cep telefonundan ayrılmaktansa örümceklerle dolu bir kafeste kalmayı tercih eden bile var. Rapora göre her ne kadar anne-babalar çocuklarını “Telefonu bir uzvu haline geldi” diye tenkit etse de cep telefonundan ayrılamayanlar sadece gençler değil.

Cep telefonunun neredeyse içtiğimiz su kadar temel ihtiyaç haline geldiğini gösteren araştırmadan ortaya çıkan ilginç sonuçlar şöyle:

Cep telefonu olmadan asla…

  • Türkiye’de her 4 kişiden 3’ü cep telefonundan ayrılamıyor. Cep telefonundan ayrı kalmaktansa eşinden ayrı kalmayı tercih edenler, parkta yatabileceğini söyleyenler, örümceklerle dolu bir kafeste yatmayı göze alanlar bile var. Her 4 kişiden biri, her gün vaktinin en az 6 saatini internette geçiriyor. Bu süre dikkate alınırsa Türkler ya uykusundan ya sevdiklerine ayıracak zamanlarından ya da sorumluluklarını yerine getirmekten vazgeçiyor.
  • Eğitim seviyesi yüksek bireyler interneti araştırma yapmak, haber okumak, e-postalarını takip etmek ve alışveriş yapmak için kullanırken, 18-24 yaş arası yeni nesil genç kuşak interneti daha çok eğlence amaçlı kullanıyorlar. Oyun oynamak, mesajlaşmak, video izlemek ve müzik dinlemek gibi yeni kuşağın internet kullanımları daha keyifli aktivitelerden oluşuyor.

‘Sosyal medya’ denilince akan sular duruyor

  • Türkiye’de sosyal medya deyince akan sular duruyor ve herkes az ya da çok, o ya da bu sosyal medya kanalını mutlaka kullanıyor. En popüler mecra ise Facebook. Ama kadınlar, farklarını sosyal medyada da ortaya koyuyor; Instagram kadınlar arasında yüksek popülariteye sahip.
  • Günlük hayatın koşuşturması içinde, kullanıcıların bir ürün ya da hizmetten en büyük beklentisi hayatını kolaylaştırması, hızlı olması ve sorun çıkarmaması. Araştırmaya katılan katılımcılardan neredeyse her iki kişiden biri internet üzerinden alışveriş yaparken, online alışverişi tercih edenlerin yarısı ise yine pratikliği sebebiyle ödemeyi kredi kartı ile yapıyor. İnternet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapan 10 kişiden 9’u ödeme yaparken hiçbir sorunla karşılaşmadığını belirtiyor.
  • Araştırmaya göre güvenlik ve hız kadar, ücretsiz kargo da e-ticarete olan ilgiyi arttıracak gibi görünüyor. Temassız karta sahip olan her 3 kişiden 2’si bu özelliği kullanıyor ve ulaşım için ayrı bir kart taşımaya gerek kalmadan temassız kredi kartı ile ödeme yapmak istiyorlar.

“Dijital Kullanım Araştırması”nın infrografiğini aşağıdan inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın