En zor matematik sorularını çözen uygulama: Mathpix

Matematik problemlerini çözen akıllı telefon uygulaması Mathpix, Apple’ın uygulama mağazası App Store’da yerini aldı. Ücretsiz olarak indirilebilen Mathpix, telefonun kamerasını kullanarak, aritmetik, kesirler, cebirsel denklemler, kökler, logaritma, trigonometri, integral, türev ve sonsuz seriler ile ilgili soruları çözebiliyor. ‘Matematik soruları çöz’ uygulamasının cevaplayabildiği sorular arasında, lineer cebir, matrisler ve çok satırlı denklemler de bulunuyor.

“Daha hızlı ve daha kolay matematik” sloganıyla geliştirilen Mathpix, yapay zekaya dayalı derin öğrenme (deep learning) ve akıllı telefonların görsel tanıma teknolojilerini kullanıyor. El yazısı tanıma özelliği de bulunan Mathpix, problemlerinin adım adım çözümlerini de gösterip, grafiklerini de çizebiliyor.

mathpixUygulama ile bir problem çözebilmek için yapılması gereken tek şey ise, Mathpix’i açıp, ekranda, tahtada veya kitapta, dijital formatta veya el yazısı ile yazılmış olan bir matematik probleminin kamera ile fotoğrafını çekmek. 

Stanford Üniversitesi’ndeki doktora öğrencisi Nicolas Jimenez tarafından geliştirilen Mathpix uygulaması şu anda iOS işletim sistemli cihazlara ücretsiz olarak indirilip, kullanılabiliyor.

Einstein-soru

Bu soruyu yalnız Albert Einstein çözebiliyor!

YGS ve LYS için bire bir!

Türkiye’de üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin sayısalda takıldıkları soruların çözümlerinde de kullanılabilen Mathpix, YGS ve LYS için ter döken öğrenciler için deyim yerindeyse olmazsa olmaz bir uygulama olmaya da aday.

Ancak gelen ilk tepkilere baktığımızda, öğretmenler uygulamadan biraz rahatsız olmuş! Hatta bu uygulamanın okullarda kullanımının yasaklanmasını isteyenler bile var…

Mathpix’in Android cihazlar için geliştirilmiş versiyonu şimdilik yok ancak Apple‘ın iOS 8.4 ve üstü işletim sistemi ile çalışan iPhone, iPad ve iPod touch cihazları için uygulamayı indirmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

 

Mathpix

 

Mathpix uygulaması nasıl çalışıyor?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın