Amerikalıların kartlarını Türk FinTech girişimi yönetecek

Türk bankacılık sektörünün duayen isimlerinden olan Mehmet Sezgin’in kurduğu FinTech girişimi myGini Inc., ABD’de kredi kartı pazarına giriyor. 2016 yılında San Francisco’da kurulan myGini uygulaması, bankalar, iş yerleri ve kart sahibi müşterileri aynı platformda buluşturan bir ödeme sistemi uygulaması olarak faaliyete geçiyor. myGini, ABD kart piyasasında bir ilk olan fonksiyonuyla, ödeme ve sadakat programlarını aynı platformda buluşturup, Visa ve MasterCard ağlarıyla finans kuruluşları arasında köprü görevi üstlenecek.

Amerika’daki kredi ve banka kartı müşterileri için yeni bir alışveriş deneyimi sunan myGini, aynı zamanda iş yerleri ve bankalar için de müşteri sayılarını ve işlem hacmini artırma imkânı sunacak. Lansmanı geçtiğimiz Ekim ayında Las Vegas’da düzenlenen Money 20/20 etkinliğinde gerçekleştirilen myGini uygulamasının Ocak 2018 itibarıyla aktif olarak kullanıma sunulması hedefleniyor.

Amerikalı tüketicilere bütçe ve harcama kontrolü sağlamaya da yardımcı olacak myGini uygulamasını indiren tüketiciler isterlerse harcama tip, işlem veya ekstre tutarı üzerinden kendileri için uyarılar koyabilecek. Sistem, kişi o tutarlara yaklaştığında kullanıcıyı uyaracak.

myGini uygulaması nasıl doğdu?

myGini CEO’su Mehmet Sezgin, uygulama , ABD’deki kart, ödeme ve FinTech pazarı hakkında şu deneyimlerini paylaştı:

  • Türkiye’de Bonus kart platformunu kurup geliştiren, dünyaya tanıtan ekibin lideri olarak, ödeme sistemleri dünyasında sahip olduğum tecrübeler doğrultusunda, Amerika finans sektöründe, kredi kartı kullanıcılarıyla banka ve şirketler arasında, karşılıklı kazanç yaratacak bir altyapı eksikliği olduğunu gözlemledim.
  • Bugün 10 bine yakın finansal kurumun faaliyet gösterdiği ve birçoğunun kart çıkardığı ABD’de, kurumların çoğunun IT altyapıları veya kendilerine ait teknolojileri bulunmuyor. Büyük bankaların IT departmanları da çoğunlukla büyük ve uzun vadeli projelere odaklanmış durumda. Bu sebepledir ki, son dönemde fintech ekosistemine ve bu ekosistemden ortaya çıkan yaratıcı çözümlere fazlasıyla bir ilgi söz konusu…
  • Biz de bu noktadan hareketle, müşteri, kurumlar ve bankalar arasında tüm tarafların kazanacağı, ödeme sistemlerini ve sadakat programlarını entegre eden myGini uygulamasını hayata geçirdik. Temel olarak Visa ve MasterCard ağlarıyla finansal kuruluşlar arasında bir köprü kuran FinTech girişimimiz myGini, özellikle IT altyapısı ve pazarlama faaliyetleri zayıf küçük bankalar ile yerel işyerlerine, müşterileri için Türkiye’dekine benzer taksit, puan ve indirim gibi avantajlar içeren sadakat programları sunma imkânı tanıyor.

Dijital cüzdan hizmeti de verecek

  • ABD pazarı için devrim niteliğinde inovatif bir altyapı platformu oluşturduk. myGini’nin sektör için iki temel faydası bulunuyor. Bunlardan ilki perakendecilerin daha önce örneği olmayan yaratıcı kampanyalar hazırlayarak müşteri bağlılığını ve sayısını, dolayısıyla satış hacimlerini artırabilmesi…
  • Diğeri ise gerçek zamanlı anlık bildirimler dediğimiz, kart sahiplerinin her alışveriş sonrası bankalarından alacakları bilgiler. Böylece hem PIN kullanılmayan bir pazarda güvenlik unsurunu sağlıyoruz, hem de alışveriş deneyimini farklı bir boyuta taşıyoruz. Bu da beraberinde kartla yapılan işlem sayısını ve kart sahipleriyle etkileşimi artırıyor.
  • myGini sistemini Visa ve MasterCard API’leri ile entegre ettiğimiz için bankalar ve iş yerleri mevcut altyapılarını kullanarak, gelenekselleşmiş kağıt kupon ve kartlarını MyGini üzerinden dijitalleştirmiş oluyor. Biz bu iki tarafın aynı dili konuşmasını sağlayarak, kazan-kazan yaklaşımıyla, kart sahipleri, iş yerleri ve bankalara daha fazla değer yaratmayı, ayrıca yakın gelecekte mevcut kart işlemlerinde aktif rol üstlenerek, bankalara dijital cüzdan hizmeti vermeyi de hedefliyoruz.

Mehmet Sezgin kimdir?

Antalya’da doğan Mehmet Sezgin, İzmir Atatürk Lisesini ve AFS bursu gittiği Amerika’da Barrington (RI) High School’u bitirdi. Sezgin 1980-1984 yılları arasında ODTÜ’de okudu ve İşletme bölümünden mezun oldu. Fulbright bursu ile döndüğü Amerika’da University of Massachusetts’den MBA derecesini Harvard’dan da dersler alarak tamamladı.

1984 yılında Price Waterhouse’da danışmanlık görevi ile iş yaşamına başlayan Mehmet Sezgin, 1985 – 1988 yılları arasında İnterbank’ta Müfettişlik görevini sürdürdü. 1990′da Pamukbank’da Bank24 (ATM) bölümünü kurdu, daha sonra kredi kartlarına geçerek hem Pamukbank’ın ilk Visa ve MasterCard’larını hem de Türkiye’nin ilk resimli kartlarını çıkardı.

Mehmet Sezgin

1993′de Europay/MasterCard’ın Türkiye ve Orta Asya ofisini açarak ödeme sistemlerinde bir dizi yeniliğin Türkiye’ye gelmesine öncülük etti. 90 bin kart ve %9 pazar payı ile aldığı MasterCard’ı 6.5 sene sonra 14 milyon kart ve yüzde 46 pazar payıyla bırakarak Garanti Bankası’na geçen Sezgin burada Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş’yi kurdu.

İlk çipli kredi kartı, ilk EMV kart, ilk havayolları mil programı, ilk temassız kart, ilk digital cüzdan gibi yeniklerin yani sıra “Bonus” kartı markalaştıran Sezgin, Garanti dışında 8 bankaya daha bonus lisansı verdi ve Romanya’da da bonus markasını 3 yılda yüzde 5′lik bir pazar payına getirdi.

1999′da 500 bin kart ve %6 pazar payı ile devraldığı Garanti’yi 9,5 milyon kredi kartı ve 8 milyon banka kartı ile Türkiye’nin lideri, Avrupa’nın 4. büyük kart bankası yapan Sezgin ile Garanti %20′lik bir paya ve toplamda 165 milyar liralik bir işlem hacmine ulaştı.

Garanti’den BBVA’nın üst yönetimine

Sezgin, 2012 Mayıs başı itibariyle Garanti’nin ortağı olan BBVA’nın küresel ödeme sistemlerini biriminin başına getirildi. 67 milyon kart ve 700 bin POS terminali ile aldığı 12 ülkeyi (İspanya, Portekiz, Türkiye, Romanya, ABD, Meksika, Şili, Arjantin, Peru, Uruguay, Paraguay, Kolombiya ve Venezuela). 4 yılda 80 milyon kart ve 1,4 milyon POS’a getiren Mehmet, dünyanın en büyük dijital cüzdanı olan BBVA Wallet’ı 5 ülkede (İspanya, ABD, Şili, Meksika ve Türkiye) 3,5 milyon kez indirterek önemli bir mobil ödeme dönüşümüne imza attı.

Mehmet Sezgin Garanti Ödeme Sistemleri’nin Eş Yönetim Kurulu Başkanı görevini sürdürürken, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve MasterCard AvrupaYönetim Kurulu üyeliklerini de yapmaktaydı. Bir dönem Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.’nin ve Bankalar Birliği Risk Yönetim Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da üstlendi.

32 yıllık profesyonel yaşamını 31.03.2016’da kapayan Mehmet, Amerika’da “sezginpay” adı ile bir ödeme sistemleri şirketi kurdu. myGini, Sezginpay’in bir ürünü olarak ortaya çıktı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın