Şikayet işe yaramadı, ‘izinsiz’ ikinci ‘Melih Gökçek SMS’i de geldi!

1 Mayıs 2015’te yürürlüğe giren yeni E-Ticaret Yasası ve izinli pazarlamayla ilgili getirdiği düzenlemelere karşın, geçen hafta “izinsiz” olarak on binlerce cep telefonu abonesine gönderilen Melih Gökçek ile ilgili duyuru SMS’ine bugün bir yenisi daha eklendi. melih-gokcek-sms-2

24 Mayıs Pazar günü cep telefonu abonelerine +90 850 304 24 26 numarasından gönderilen SMS’in ardından bugün yine aynı numaradan benzer bir SMS atıldı. SMS’in içeriğinde, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, bu akşam (29 Mayıs Cuma) saat 21:00’de çok özel açıklamalarla canlı yayında Beyaz TV’de. İzlemeniz dileğiyle” denildi. Geçen hafta benzer içerikle atılan SMS’in önceden yazılı veya sözlü izni alınmayan tüketicilere de gönderilmiş olması, binlerce şikayeti de beraberinde getirmişti.

BİMER, pek ‘çözüm’ bulamamış!

bimer

24 Mayıs 2015 tarihindeki SMS’i Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayet eden tüketicilerin, henüz bu başvurularından bir sonuç alamadığı gözlenirken, bugün +90 850 304 24 26 numarasından benzer SMS’i alan cep telefonu aboneleri yine sözkonusu SMS’i şikayet yağmuruna tuttu. melih-gokcek-sms-1

1 Mayıs 2015’te yürürlüğe giren 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un uygulanması ve denetiminden sorumlu olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na istenmeyen (spam) SMS ve e-postalarla ilgili tüketici şikayeti oluşturmak için E-Devlet kullanıcı adı ve şifresiyle http://tuketicisikayeti.tuketici.gov.tr/ adresini üzerinden başvurmak gerekiyor. Ancak geçen haftadan bu yana site üzerinden şikayet oluşturmakta pek çok tüketicinin çeşitli sorunlarla karşılaştığı ve sonuç alamadığı da sosyal medyada açılan +90 850 304 24 26 başlıklarından da anlaşılıyor.

Para cezası 10 katına çıktı ama…

İzinsiz gönderilen SMS, bir defada birden fazla kişiye gönderildiği için kanunun öngördüğü 1000 TL’den 5000 TL’ye kadar olan idari para cezasının 10 katına kadar artırılarak, SMS’i gönderen hizmet sağlayıcısı veya aracısının 10000 TL ile 50000 TL arasında bir cezai yaptırımla karşı karşıya kalması gerekiyor. Ancak anlaşılan bu cezaların nasıl uygulanacağı ile ilgili pratikte yaşanan sorunlar devam ediyor.

Hatırlatmakta fayda var; sözkonusu yasa ve cezalar, SMS’i gönderen ilgili hizmet sağlayıcısı (elektronik ticaret faaliyetinde bulunan gerçek ya da tüzel kişiler) veya aracı hizmet sağlayıcısını (başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ve tüzel kişiler) kapsıyor.

Yeni E-Ticaret Yasası’nın neler getirdiğini öğrenmek için burayı, istenmeyen (spam) SMS ve e-postalardan kurtulma ipuçları için ise şurayı tıklayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın