Melih Gökçek’in SMS’ini tüketiciler şikayet yağmuruna tuttu!

1 Mayıs 2015’te yürürlüğe giren yeni E-Ticaret Yasası ve izinli pazarlamayla ilgili getirdiği yeniliklerle birlikte istenmeyen (spam) SMS ve e-postalar tarih olacaktı ama dün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katıldığı bir TV programının duyurusunun, Türkiye çapında onbinlerce kişiye gönderilen SMS’i, yasaya aykırılık içeren ilk ciddi vaka oldu.

+908503042426 numarasından gönderilen “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bu akşam (24 Mayıs 2015) saat 21:00’de Habertürk TV’de canlı yayına katılarak, önemli açıklamalarda bulunacak. İzlemeniz dileğiyle” içerikli SMS’in önceden yazılı veya sözlü izni alınmayan tüketicilere de gönderilmiş olması, binlerce şikayeti de beraberinde getirdi.

50 bin TL’lik idari para cezası var

Sözkonusu SMS, bir defada birden fazla kişiye gönderildiği için de kanunun öngördüğü 1000 TL’den 5000 TL’ye kadar olan idari para cezasının 10 katına kadar artırılarak, SMS’i gönderen hizmet sağlayıcısı veya aracısının 10000 TL ile 50000 TL arasında bir cezai yaptırımla karşı karşıya kalması gerekiyor. Ancak hatırlatmakta fayda var, sözkonusu yasa ve cezalar, SMS’i gönderen ilgili hizmet sağlayıcısı (elektronik ticaret faaliyetinde bulunan gerçek ya da tüzel kişiler) veya aracı hizmet sağlayıcısını (başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ve tüzel kişiler) kapsıyor.

melih-gokcek-sms

Tüketiciler, sosyal medyada da gündem olan SMS ile ilgili şikayetlerini  Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yaparken, aslında konunun direkt muhabatı 6563 Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un uygulanması ve denetiminden sorumlu olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı.

BİMER’e yapılan şikayetler de ilgili bakanlığa iletilmekle birlikte, spam SMS ve e-postalarla ilgili olarak resmi şikayet mercii olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na tüketici şikayeti oluşturmak için de E-Devlet kullanıcı adı ve şifresiyle girilen http://tuketicisikayeti.tuketici.gov.tr/ adresini kullanmak gerekiyor.

Yeni E-Ticaret Yasası’nın neler getirdiğini öğrenmek için burayı, istenmeyen (spam) SMS ve e-postalardan kurtulmak için ise şurayı tıklayabilirsiniz.

 


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Arda Başar

    Gümrük Bakanlığı’nın sitesi kullanışlı değil, hatta kullanılabilir değil. Lütfen deneyip nasıl olduğuna dair de bir makale yayınlar mısınız? Kanun var ama uygulaması olacak gibi değil.

Bir Cevap Yazın