Microsoft CEO’su Satya Nadella, Türkiye’yi ziyaret etti

Yaklaşık 2 yıl önce Microsoft’un CEO’su olan Satya Nadella ilk kez Türkiye’ye geldi. İstanbul ve Ankara’yı ziyaret eden Satya Nadella İstanbul’da iş dünyasının önde gelen temsilcileri ve Microsoft Türkiye çalışanları ile ayrı ayrı buluştu. Microsoft’un CEO’su Ankara’da ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, açılış konuşmasında Microsoft’un ‘önce mobil önce bulut’ vizyonuna ve hedeflerine değinirken Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri ile ilgili son teknolojilere değindi. Nadella açık kaynak dünyası ile bir arada çalışma, Windows 10 ve HoloLens ile ilgili önemli stratejiler üzerinde de durdu.

Türkiye’deki Microsoft Student Partner’lar tarafından geliştirilen Cloud Car, Kahve Falı, Internet of Coffee ve BizSpark member start-up Reengen gibi bazı örneklere de konuşmasında yer veren Nadella, Microsoft Türkiye’yi bölgesinde yeniliklere öncülük eden, dünya genelinde de yazılım ve yetenek ihracını besleyen merkez olarak konumlandırdıklarını ifade etti.

‘Satya Nadella ziyareti önemli’

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ise “Bugün eğitime yapılan yatırımın, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin refah ve rekabet ortamı için bir temel oluşturacağını biliyoruz. Microsoft olarak, Türkiye’nin bilişim sektörü yatırımcıları için cazibe ve yenilik merkezi olması gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla bilgisayar okur-yazarlığının artırılması ve tüm toplumun teknolojinin avantajlarından yararlanabilmesi için azami çaba gösteriyoruz. Satya Nadella’nın ziyareti de bu inancın teyididir. Microsoft olarak, ekonomimizin verimliliğini artırmada ve bilgiye dayalı bir topluma dönüşmemizde önemli bir rol oynamak istiyoruz. Kod yazıcılar ve eğitmenler ile Türkiye’nin geleceğini inşa edip, ülkemizi yeniliklerin yeni vahası haline getirmek istiyoruz” dedi.

Satya Nadella’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden ise henüz bir detay paylaşılmadı. Bu konuda elimize ulaşan bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın