Microsoft Çevirmen yabancı dil engelini ortadan kaldıracak!

Microsoft’un çeviri uygulaması Microsoft Translator’a gerçek zamanlı çeviri yapan grup görüşme özelliği eklendi. Microsoft’un “Dünyanın ilk kişisel evrensel çevirmeni” sloganıyla duyurduğu Microsoft Translator’ın (Microsoft Çevirmen) yeni özelliği, 9 farklı dilde konuşan 100’e kadar kişinin anlık çeviri ile sohbet edebilmesine olanak sağlıyor.

Skype‘taki gerçek zamanlı çevirinin geliştirilmiş hali olan Microsoft’un bu anlık çeviri özelliği hiç şüphesiz ki yeni bir özellik değil ancak grup konuşmalarını anlık olarak çevirmesinin, yabancı dil bariyerlerini aşacak cinsten bir özellik olarak niteleyebiliriz.

Microsoft Translator uygulamasını mobil cihazlarına indiren kullanıcılar, 2 veya daha fazla (en fazla 100) kişiyle cihazlarını bağlayarak, gerçek zamanlı çevrilmiş konuşmalar yapabiliyor. Uygulamanın anlık grup çeviri özelliğini kullanmak için öncelikle kullanıcılar aralarında cihazları üzerinden QR kod paylaşıyor. 

Bu kod kullanıcıların cihazlarını birbirine bağlıyor. Ardından konuşmak isteyen kullanıcı mikrofon tuşuna basıyor veya klavyeyi kullanarak kendi dilinde yazıyor. Kullanıcının söyledikleri veya yazdıkları, grup görüşmeye katılan diğer kullanıcıların dillerine anlık olarak çevriliyor.

Dersler ve konuşmalar için eklenen “sunucu modu” ile katılımcılar bulundukları etkinlikleri istedikleri dilde takip edebiliyor. Microsoft Translator uygulamasına gelen bir diğer özellik ise 2 kişinin aynı cihazı kullanarak konuşma yapmasına olanak sağlayan yeni “2 kişilik konuşma modu”.

9 dilde anlık konuşmaları çeviriyor

Grup konuşma çevirisi özelliği Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve Rusça’dan oluşan 9 dilde kullanılabiliyor. Uygulamanın metin çeviri özelliği ise aralarında Türkçe’nin de olduğu 50 dili kapsıyor. 

Android, iOS, Windows ve Amazon için uygulamaları bulunan Microsoft Çevirmen‘in tüm yeniliklerini buradan öğrenebilirsiniz. Microsoft’un yeni “Çevirmen” uygulaması için hazırladığı tanıtım videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Microsoft‘un bu uygulamasının ne kadar başarılı ve işe yarar sonuçlar üreteceğini zaman gösterecek. Ancak internet dünyasında “çeviri” denilince ilk akla gelen adres olan Google‘ın Google Çeviri (Google Translate) servisi açıkçası, 10 yıllık tarihinin en büyük rakibi ile karşı karşıya olabilir.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Microsoft Çevirmen Yabancı Dil Engelini Ortadan Kaldıracak! - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın