Microsoft Continuum ile Windows 10 telefonlar PC’ye dönüşüyor

Microsoft yeni bir deneme peşinde. Şirket, bu sefer tek bir platformu yani akıllı telefonunuzu farklı bir yaklaşımla normal bilgisayarınıza dönüştürebiliyor. Apple tarafında “devamlılık” diyebileceğimiz iPhone, iPad ve Mac bilgisayar entegrasyonuna yakın ama kesinlikle benzersiz bir deneyim sunuluyor. Microsoft Continuum ile birlikte Windows’lu akıllı telefonunuzu, alışık olduğunuz bir kullanım şekli ile adeta dönüştürebiliyorsunuz. PC, adeta akıllı telefona taşınıyor…

microsoft-continuum-3

Microsoft Build 2015 etkinliği kapsamında sahne alan Kurumsal Başkan Yardımcısı Joe Belfiore, akıllı telefonunu bir ekrana bağlayarak mouse ve klavye kullanılabileceğini gösterdi. Asında ekranda görülen tam olarak masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda gördüğünüz Windows 10 değildi. Özellikle ekranda gördüğümüz PowerPoint öyle olmadığını gösteriyordu. Görüntülerin kullanılan cihaz ekranına göre optimize olduğu dikkatlerden kaçmadı. Buradaki temel amaç HDMI çıkışı bulunan bir monitore 5 inç ekrana sahip bir akıllı telefonu bağlayarak  ihtiyaç duyabileceğiniz yeterince alan ve araçlarlar eşliğinde daha rahat çalışabilmeniz.

microsoft-continuum-4Belfiore yaptığı açıklamada; uygulama geliştiricilerilerin bazı faktörlerden yola çıkarak uygulama geliştirdiklerini, bu özellikten yararlanmak için geliştiricilerin eforlarını Windows 10 üzerinde harcayabileceğini de ifade ederek geliştiricilere bir çağrıda bulundu. Ayrıca  Belfiore, bu özelliğin gelecek dönemde çıkacak Lumia telefonlarda çalışacağını söyledi. Continuum gelecek dönemde Microsoft’un Lumia satışlarını artırmayı yönelik araçlardan biri olacağa benziyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın