Microsoft’un sanal asistanı Cortana, iOS ve Android’lere geliyor

Microsoft’un başarıyı yakaladığını söyleyebileceğimiz sanal asistan Cortana, çok yakında iOS ve Android işletim sistemlerine geliyor. Reuters’ın haberine göre Microsoft, iOS ve Android kullanan cihazlar için kendi işletim sistemlerinden bağımsız bir sürüm hazırladı. Paylaşılan bilgilerde Cortana’nın uygulama mağazalarına girmek için hazır olduğu ifade ediliyor. Ancak Cortana bir süre ne yazık ki beta sürümünde test edilecek. Daha sonra ise bazı ülkelerde kullanılmaya başlanacak.

Cortana’nın tam sürümü ise 2015 sonuna doğru kullanıcılarla buluşacak. Buna ek olarak Microsoft’un yeni bir sanal asistan sürümü üzerinde çalıştığı da ifade ediliyor. Bu bilgilere göre yeni sanal asistanın ismi ‘Einstein’ projesi olacak. Görünen o ki Microsoft, sanal asistan konusundaki iddialı bir oyuncu olmaya devam edecek.

Oscar Ödülleri’ni bildi

Cortana adını, geçtiğimiz ay düzenlenen Oscar Ödülleri’nde duyurmuştu. Ödül sonuçlarını yüzde 83 oranında doğru bir şekilde tahmin eden Microsoft’un sanal asistanı, böylece rakiplerine de göz dağı vermişti.

Öte yandan sanal asistanların arasındaki rekabetin de arttığını söylemek yanlış olmaz. Google Now ve Apple Siri, Cortana’nın en büyük rakipleri konumunda gibi görünüyor. Ancak Microsoft’un diğer işletim sistemlerine açılmak gibi bir hamle yapması Cortana’nın pazardaki iddiasını arttıracak. Sanal asistanlar pazarının önümüzdeki dönemde nasıl şekilleceğini merakla bekliyoruz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın