Microsoft Türkiye için ‘Kış Saati Güncellemesi’ çıkardı!

Türkiye genelinde devam edecek yaz saati uygulamasının Windows kullanıcılarını olumsuz etkilememesi için Microsoft Kış Saati Güncellemesi yayınlandı. Microsoft‘tan yapılan duyuruya göre cihaz güncellemeleri otomatik olmayan kullanıcıların bu değişimden etkilenmemek için ‘manuel’ güncelleme yapmaları gerekiyor.

kis-saati-ne-zamanResmi Gazete’de yayınlanan karara göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla Türkiye genelinde Yaz Saati Uygulamasının, bu yıldan itibaren yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı. Dünya ise 30 Ekim Pazar günü Kış Saati Uygulaması ile saatleri 1 saat geri alacak.

Microsoft Türkiye, Windows kullanıcılarının bu değişimden etkilenmemesi için bir güncelleme yayınladı. Bilgisayarı otomatik güncellemelere kapalı olan kullanıcıların kış saati uygulamasından etkilenmemesi için “manuel yükleme” yapmaları gerekiyor.

Hangi Windows sürümleri etkilenecek?

Güncelleştirmeler, şu işletim sistemleri için geçerli: 

Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012, Windows 8.1, Windows Server 2008 R2, Service Pack 1 (SP1), Windows 7 SP1, Windows Server 2008 Service Pack 2 (SP2), Windows Vista SP2

Windows 10 güncelleştirmesi almak için Windows 10 Güncelleştirme geçmişi sayfası içinde listelenen en son güncelleştirmeleri yüklemek gerekiyor.

7 Eylül 2016’da alınan karara uygun olarak Türkiye’nin yeni saat dilimi UTC+2 yerine UTC+3 oluyor. 18 Ekim 2016’da yayınlanan Windows güncelleştirmeleri ile sunucu ve istemcilerin bu yeni tarihe uygun olarak güncelleştirilmelerini sağlanıyor.

windows-10-store-surface-pro-3Güncelleştirme detayları ise şu şekilde belirlendi:

Windows 10 1607 Sürümü ve Windows Server 2016 için güncelleme

Windows 10 1511 Sürümü için güncelleme

Windows 10 RTM Sürümü için güncelleme

Windows Vista/7/8.1 ve Sunucu sürümleri (2008 SP2/2008 R2/2012/2012 R2) için güncelleme 

Windows Phone 10 için 14493.321 sürümünde ilgili güncelleştirme bulunmaktadır.

Güncelleştirme yüklenmeden önce, 30 Ekim 2016 tarihi sonrası için oluşturulan takvim öğelerinde sorun yaşanmaması için Exchange On-premises ve Office 365 kullanıcıları için mutlaka güncelleştirmeleri yüklenmesi öneriyor.  

Exchange’ı kurum içerisinde yerleşik kullanan şirketlerin ise sunucuların üzerinde çalıştığı Windows sunucuları güncelleyip, OWA servisleri için IIS resetlemeleri veya Windows sunucuları yeniden başlatmaları gerekiyor.

Android ve iOS’ta saat ayarı nasıl yapılır?

kis-saati-ayariOffice 365 kullanıcıları için sunucuların güncelleştirme süreci devam ediyor. 30 Ekim tarihine kadar Türkiye bölgesine hizmet veren sunucular öncelikli olacak şekilde güncelleştirmeler yapılmaya devam edecek. Office güncellemesi için yapılması gerekenlerle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşılabilir.

yazsaati_622Dünya, Kış Saati Uygulaması’na bu pazar günü (30 Ekim 2016) geçiyor, saatler bir saat geri alınacak. Türkiye’de ise 2016 yılından itibaren Kış Saati Uygulaması yürürlükten kaldırıldı, “Yaz Saati Uygulaması” artık yıl boyu devam edecek.

Dolayısıyla bilgisayar sistemleri de bu karardan etkilenecek. Android ve iOS başta olmak üzere diğer cihazlarda kış saati uygulamasına geçmemek için ne yapılması gerektiğini ise şuradaki yazımızdan okuyabilirisiniz.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Bu yıl Türkiye’de 1 sögen geriye alma uygulaması yok, bulgaristan gibi bazı ülkelerde bu uygulama devam ediyor. Diğer taraftan bilgisayar ve alısün gibi aletler internet veya GSM şebekesinden güncelleme yapabiliyor, bu yağdayda bir problem olmayabilir.

Bir Cevap Yazın