Microsoft, Linkedin’i 26 milyar dolara satın aldı!

Teknoloji devi Microsoft Linkedin’i satın aldı. Teknoloji dünyasının gündemine bomba gibi düşen bu satın almayla ilgili yapılan resmi açıklamaya göre Microsoft, Linkedin’i 26 milyar dolar karşılığında bünyesine kattı. Anlaşmaya göre Microsoft, Linkedin’e hisse başına 196 dolar olmak üzere toplam 26.2 milyar dolar ödeyecek.

Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın yaptığı duyuruya göre satın alma sonrasında Linkedin CEO’su Jeff Weiner, sosyal ağdaki bu görevine devam edecek. Gerekli yasal izinlerin alınmasının ardından satın alma işleminin bu mali yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Microsoft’un atın alma işlemiyle ilgili yaptığı resmi duyuruya göre Linkedin’in dünya genelinde 433 milyon kullanıcısı bulunuyor. Sosyal ağın bu kullanıcılarının 105 milyonunu aylık aktif Linkedin kullanıcıları oluşturuyor. 2002 yılının son ayında kullanıma açılan Linkedin ile ilgili paylaşılan son istatistiklere göre sosyal ağda 7 milyondan fazla aktif iş ilanı bulunuyor.

Linkedin hisseleri yüzde 48 fırladı!

ms_tr__linkedin

Kullanıcılarının yüzde 60’ının mobil platformlardan eriştiği Linkedin’in son çeyrekteki sayfa görüntülenme sayısının ise yüzde 34 artışla 45 milyarı geçtiği duyuruldu.

Microsoft’un 26.2 milyar dolar saydığı Linkedin’in piyasa değeri bu işlem öncesinde 16.8 milyar dolar seviyesindeydi. Diğer bir deyişle Microsoft, sosyal ağa piyasa değerinin yüzde 56 üzerinde bir fiyat biçti. Satışın duyurulmasının ardından ABD borsalarındaki açılış öncesi işlemlerde Linkedin’in hisse fiyatı de yüzde 48 oranında yükselişe geçti.

Piyasa değeri 403 milyar dolar olan Microsoft’un hisseleri ise açılış öncesi işlemlerde yüzde 4.4 düştü. Gelen ilk haberlere göre Microsoft, sosyal ağ Linkedin ile Office 365 platformunu ve kurumsal çözüm yazılımları Microsoft Dynamics‘i birleştirmeyi planlıyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Linkedin CEO’su Jeff Weiner, satın alma işlemini aşağıdaki video ile duyurdu:

Türkiye’de 5 milyon Linkedin kullanıcısı var

Türkçe dahil 24 farklı dilde yayın yapan sosyal ağ Linkedin’in toplam kullanıcılarının yaklaşık dörtte birini ABD’li kullanıcılar oluştururken, bu yılın ilk çeyreği sonuçlarına göre Linkedin’in Türkiye’de ise yaklaşık 5 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Dünya çapında 30 farklı lokasyonda ofisi bulunan ABD merkezli Linkedin’in toplam çalışan sayısı ise 9200. 2014 yılını 15 milyon dolar zararla kapatan Linkedin’in 2015 yılında ise 165 milyon dolar zarar yazdığını hatırlatalım.

linkedin-kullanicilari


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın