Hayal bile değildi gerçek oldu! Microsoft Linux Vakfı’na katıldı

Microsoft’un kurulduğu günden bu yana en ağır sözlerle eleştirdiği açık kaynak kodu sistemi Linux konusunda tarihinin en büyük geri adımı attı. ABD’li teknoloji devi Microsoft Linux Vakfı’na (Linux Foundation) üye oldu. Linux Vakfı’ndan yapılan duyuruya göre Microsoft’a, 2000 yılında açık kaynak kodlu özgür yazılım ekosistemini geliştirmek için kurulan Linux Vakfı’nın “Platin” üyeliği verildi.

microsoft-linux-vakfi“Bulut platformu şirketi olarak, geliştiricilerin bildikleri platformları ve dilleri kullanarak daha fazla şey kazanmalarına yardımcı olacağız” diyen Microsoft’un kurumsal başkan yardımcılarından Scott Guthrie, Linux Vakfı’na katılmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

Linux Vakfı yalnızca Linux’a ev sahipliği yapmıyor; topluluk, en yenilikçi açık kaynak projelerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor. The Linux Foundation’a katılmaktan ve geliştiricilere akıllı bulut ve mobil deneyimlere geçişten yararlanmak için toplulukla birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

‘Yakında yok olacak bir kanser’ demişlerdi!

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Linux ile ilgili olarak, uzun yıllar, şu sözlerinin arkasında durmuştu: “Bu açık kaynak kodlu sistemleri, yakın gelecekte yazılım endüstrisi yok edecek.”

microsoft-linux1980 yılında Microsoft’ta çalışmaya başlayan ve 2000-2014 yılları arasında Microsoft CEO’su olan Steve Ballmer ise eleştirilerde daha da ileri gitmişti.

Ballmer, Linux için şunları söylemişti: “Linux kendini entelektüel sermaye kılıfına sokmuş ve dokunduğu her şeye bulaşan bir kanser!”

Tabi, aradan geçen yıllarda devir de, Satya Nadella’nın CEO olmasıyla birlikte Microsoft da değişti. Üyelik ile birlikte Microsoft, Linux Vakfı’nın yönetim kuruluna da girdi. Microsoft Azure platformunun lideri John Gossman, Linux Vakfı Yönetim Kurulu üyesi oldu.

linux-vakfi-uyeleri

Linux Vakfı’nın toplam sayısı 185’i bulan kurumsal üyeleri arasında Intel, HP, IBM, Huawei, Cisco, Oracle, Qualcomm, Samsung, LG, Facebook, Google, eBay, Sony, Twitter ve Yahoo gibi teknoloji devlerinin yanısıra Toyota, Honda, Mazda, Nissan gibi otomotiv ve JP Morgan, PayPal, Goldman Sachs gibi finans devleri bile bulunuyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın