Microsoft, Nokia’yı 350 milyon dolara sattı!

Microsoft, 2013 yılında satın aldığı Nokia’nın telefon birimini resmen Foxconn’a sattı. Microsoft’un 2013 yılında 7.2 milyar dolar karşılığında bünyesine kattığı Nokia’nın telefon birimi için Foxconn ile anlaştığı tutar ise ise 350 milyon dolar. Böylece satın almasının üzerinden henüz 2.5 yıl geçmeden Microsoft Nokia’yı sattı.

microsoft_nokia

Microsoft ile Nokia birlikteliği 2.5 yıl sürdü!

Microsoft’un resmi sitesinden duyurduğu gelişmeye göre satış, Microsoft’un Nokia markalı giriş seviyesi telefonlara ait tüm varlıklarını, markalarını, yazılımlarını, servis ağını, müşteri ve tedarik sözleşmelerini kapsıyor. Microsoft, 2013 yılında 7.2 milyar dolar karşılığında satın aldığı İskandinav telefon üreticisi Nokia’nın 2024 yılına kadar elinde bulunan Nokia isim hakları da Foxconn’a geçmiş oldu.

Microsoft’un telefon işinde küçülme kararının önemli bir adımı olan satış işleminin sonrasında, Nokia markasının kullanım hakları da Foxconn bünyesindeki FIH Mobile şirketine geçti. Anlaşma kapsamında 4500 çalışan da Foxconn’a transfer olacak.

Nokia markasına 500 milyon  dolar yatıracak

Nokia-markaMicrosoft’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Windows 10 Mobile ve Lumia 650, Lumia 950 ve Lumia 950 XL başta olmak üzere Lumia telefonlarına, ayrıca Windows Phone üreticileri Acer, Alcatel, HP, Trinity ve VAIO markalarına sunduğu desteğe devam edeceğini duyurdu. Bu satışla Nokia markasının kullanım hakları da Foxconn’a geçerken, Microsoft’un telefon pazarında Lumia ile sadece orta veya üst seviyeye odaklanması bekleniyor.

Satış anlaşmasıyla ilgili olarak Nokia tarafından yapılan resmi açıklamada ise satış anlaşmasının Nokia’nın 10 yıllık isim haklarını kapsadığı belirtildi. Açıklamada, Foxconn tarafından gelecek 3 yıl içinde küresel ölçekte pazarda Nokia markalı telefon ve tabletlerin yaygınlaştırılması için 500 milyon doların üzerinde bir yatırım yapılacağı duyuruldu. Nokia Technologies Başkanı Ramzi Haidamus, “Mobil pazarda ikonik bir isme sahip olan Nokia markası için bugün heyecan verici yeni bir dönemin başlangıcı” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın