Internet Explorer sona yaklaşıyor yerine ‘Spartan’ geliyor

Microsoft’ta yenilik rüzgarı dinmiyor. Windows 8’in yerine Windows 10’u için düğmeye basan şirket, şimdi de yılların web tarayıcısı olan Internet Explorer’ı artık rafa kaldırmaya hazırlanıyor. Zdnet’te yer alan bilgilere göre Microsoft’un yeni web tarayıcısı şu anda ‘Spartan’ kod adıyla geliştiriliyor.

Bunun anlamıysa Microsoft için oldukça büyük. Chakra JavaScript ve Trident rendering motorlarını kullanacak olan yeni tarayıcı, deneyim ve görünüş açısından Chrome ve Firefox’a benzeyecek ve rakip tarayıcıların popüler eklentilerini destekleyecek.

Öte yandan Microsoft’un Internet Explorer ile yolları tamamen ayırmadığını da paylaşalım. Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10’da hem Spartan hem de Internet Explorer 11’i kullanacak. Ancak gelecek yıllardaysa Microsoft’un bu konudaki alınmış bir kesin kararı yok. Gelecek Internet Explorer’ın tamamen kaldırılabileceği de ifade ediliyor. Microsoft’un, Windows 10’un yeni özelliklerini tanıtması beklenen 21 Ocak 2015 tarihinde Spartan’ın da lansmanını yapabileceği öne sürülüyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın