Türkiye online nefret söylemi ve ‘trol’de dünyaya fark attı!

Microsoft’un aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 ülkede yaptırdığı bir araştırmaya göre Türk internet kullanıcılarının yüzde 71’i çevrimiçi tehditlere maruz kalıyor. Türkiye’deki kullanıcıların başına gelen en çok tehditler ise ‘internette nefret söylemi‘ ve ‘trolleme’. Araştırmaya göre trollenme oranı dünyada yüde 19, Türkiye’de ise yüzde 44!

Microsoft, 7 Şubat Uluslararası Güvenli İnternet Günü kapsamında gerçekleştirdiği “Dijital Nezaket Endeksi” anketi ile internet kullanıcılarının çevrimiçi etkileşimlerini mercek altına aldı.  Anket sonuçlarına göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 71’i en az bir defa çevrimiçi tehdide maruz kaldıklarını belirtiyor.

Türkiye, davranışsal tehditler kategorisinde uluslararası ortalamanın üstünde bir sonuç sergilerken, itibar zedeleyici riskler, mahremiyet içerikli tehditler ve kişisel hakların ihlallerinde uluslararası ortalamalarda bir seyir gösterdi.

En çok davranışsal tehdit: Trolleme

Ankette, davranışsal risk en yaygın kategori olarak öne çıkarken; Türkiye, uluslararası ortalamadan 16 puan daha yüksek çıktı (yüzde 54’e karşın yüzde 38). Trolleme, (yüzde 44) davranışsal riskler arasında en yüksek ve en yaygın belirtilen vaka olarak öne çıktı.

‘Nefret’te ortalamanın 9 puan üzerindeyiz!

Bu kategoride istek dışı iletişim (yüzde 37), tüm tehditler arasında ikinci sırada yer alırken, nefret söylemlerinde Türkiye, uluslararası orandan (yüzde 24’e karşın yüzde 15) daha yüksek bir seviye ile dikkat çekti. 

Türkiye’deki kullanıcılar, uluslararası ortalama (yüzde 30) ile karşılaştırıldığında çevrimiçi ortamda mahremiyet  içerikli tehditlere maruz kalma konusunda eşit bir oran gösterdi. İstek dışı cinsel içerikli mesajlaşma (alınan veya gönderilenler, yüzde 29) ve cinsel taciz (yüzde 18) en yaygın cinsel tehditler olarak öne çıktı.

En büyük endişe: İtibar zedeleyici tehditler

İtibar zedeleyici riskler Türkiye’de internet kullanıcıları tarafından en fazla dile getirilen endişe olarak öne çıktı. Türkiye dışındaki araştırma sonuçlarında itibar zedeleyici riskler yüzde 47 olarak gösterilirken, Türkiye’de bu oran yüzde 56 olarak gerçekleşti.

Bu kategoride, siber zorbalık ve sanal taciz en önemli kaygı sebepleri olarak belirtilirken ankete katılan kullanıcıların yüzde 46’sı siber zorbalığı en rahatsız edici tehdit olarak değerlendirdi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın