Microsoft, Yahoo için 2. kez teklif vermeye hazırlanıyor!

Arama motoru ve reklam bölümünü satmak için bir süredir görüşmeler yapan Yahoo’nun potansiyel alıcıları arasına Microsoft Yahoo’ya teklif vermek için görüşmelere başladı. AT&T, Verizon ve Comcast ile stratejik görüşmelere başlayan Yahoo’ya önümüzdeki günlerde bir satın alma teklifi de Microsoft’tan gelebilir.

Recode.net’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Microsoft üst yönetimi, Yahoo’ya teklif vermek için özel sermaye şirketleri ile görüşmelere başladı. Piyasa değeri 33 milyar dolar olan Yahoo, olası satış için 10 milyar dolarlık bir rakamı talep ederken, Microsoft’un teklifinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Konuyla ilgili olarak Microsoft ve Yahoo tarafından resmi bir açıklama da şimdilik yapılmadı.

Marissa Mayer’i istemiyorlar!

marissa-Mayer-YahooHem internet hem de reklam pazarında işlerin iyi gitmediği şirketin önde gelen yatırımcıları bir süredir Yahoo CEO’su Marissa Mayer’in aleyhinde ciddi bir kampanya yürütüyor. Yahoo’un en aktivist yatırımcı gruplarından Starboard Value, Marissa Mayer’in görevine son verilmesini ve yönetim kurulu üyelerinin tamamının değiştirilmesini istiyor.

44 milyar $’ı reddetti, şimdi 6 milyar $ ediyor

Microsoft’un 2008 yılında da Yahoo’yu satın almak için toplam 44 milyar dolarlık satın alma teklifi yaptığı ortaya çıkmış, ancak görüşmelerden olumlu sonuç alınamamıştı. 2014 yılının Kasım ayı sonunda 49 milyar dolar olan Yahoo’nun piyasa değeri, son 1.5 yılda yaklaşık yüzde 33 eridi. 

2008’de 44 milyar dolarlık teklifi reddeden, şimdi ise 10 milyar dolarlık bir rakama razı gibi görünen Yahoo’nun gerçek değeri ise analistler tarafından yapılan tespitlere göre 6 milyar dolar ile 8 milyar dolar arasında bir rakama karşılık geliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın